Вітамін В4 — для чого він потрібен і як може допомогти в залізному спорті

379

Вітаю вас, друзі. Сьогодні на порядку денному коротка замітка про дуже важливий вітамін, дефіцит якого серйозно «підкошує» наше здоров’я. Це вітамін В4 (холін). Буду говорити по справі і коротко. Інформація технічна, тому може сприйматися дещо сухо.

Отже. Це живильна речовина, вітамін групи В. Елемент отримали в 19 столітті з жовчі. Проте його роль в життєдіяльності людини стала відомою лише в 1930-ті роки, коли речовина було випробувано на тваринах.

Елемент може синтезуватися як тваринами, так і мікроорганізмами. Елемент володіє рядом корисних властивостей для організму. Холін міститься в багатьох продуктах харчування, а також входить до складу харчових добавок. У спортпите найчастіше використовують сіль холіну битартрата та фосфатидилхоліну. Названі елементи, і ще лецитин – повністю взаємозамінні.

Вітамін виробляється в людському організмі самостійно, однак у малих кількостях. Тому в основному речовина має надходити з їжею.

Зміст статті:

 • Чим B4 корисний для бодібілдерів?
 • Дефіцит В4
 • Де знайти і які препарати вживати
 • Як приймати: дози і передозування

Чим B4 корисний для бодібілдерів?

У бодібілдингу речовина знайшло широке застосування завдяки тому, що його прийом сприяє покращенню спортивних результатів. Для чого потрібен організму вітамін В4?

Холін позитивно впливає на нервову систему. Воно бере участь у виробництві ацетилхоліну, який провокує передачу нервових імпульсів і зменшує в крові гомоцистеїн. Ця речовина при високих обсягах викликає розвиток артеріосклерозу – закупорку артерій, що призводить у інфарктів і інсультів.

Від отримання В4 залежить який у нас інтелект:

 • високий – якщо речовина надходило у організм плоду ще в утробі матері,
 • і не дуже високий – якщо елемента було недостатньо.

Згідно з цією гіпотезою були проведені експерименти на щурах. Протягом дослідження науковці з’ясували, що у щурят матерів-гризунів, які отримують додатковий В4, спостерігався більший об’єм пам’яті і краща здатність до навчання. Коли щурята подорослішали і потім постаріли, їх розумові здібності залишилися на високому рівні.

Вчені припускають, що незабаром цей вітамін може бути джерелом вирішення проблеми склерозу і допоможе зберігати пам’ять до старості і людям.

Лікарі рекомендують приймати добавки В4 жінкам під час вагітності, щоб вже в утробі матері дитина отримував достатню кількість корисних речовини для розвитку його інтелекту.

Також вітамін сприяє синтезу метіоніну – амінокислоти, яка відповідає за зниження концентрації холестерину в плазмі, покращує печінкові функції і зменшує відкладення жиру в цьому органі. Холін часто можна побачити також в харчуванні для спортсменів, він входить до складу амінокислотних і протеїнових комплексів і сумішей.

Вітамін В4 також регулює рівень інсуліну в крові і служить в якості гепатопротектора. Тобто, володіє можливістю захищати печінку та інші органи організму при прийомі стероїдів. До речі — у мене на блозі є окрема стаття про більш специфічну добавку для підтримки нашої печінки. Це силімарин. Читайте тут.

Будучи постачальником метильних груп, речовина бере участь у процесі знешкодження токсинів. Саме ця здатність холіну високо цінується всіма спортсменами.

Дефіцит В4

Багато досліджень свідчать, що великий відсоток населення часто страждає на дефіцит холіну в організмі. Це призводить до проблем з серцево-судинної, травної та нервової системами.

Дефіцит речовини спостерігається в основному у вегетаріанців, веганів і сироїдів. Так як вони не їдять молочні продукти і рибу, а також не вводять в раціон тофу, відмовляються від багатьох овочів, які багаті на холін. Дієтологи і лікарі попереджають, що цій категорії людей варто дуже ретельно підходити до вибору раціону.

Для бодібілдерів також важливий елемент і вони потребують підвищеної концентрації надходження в організм із-за інтенсивних тренувань. Дослідження показали, що під час занять спортом рівень вітаміну В4 може знизитися до 50%.

Тому крім збалансованого харчування, багатого на холін, атлетам рекомендується приймати нутрієнти у вигляді харчових добавок.

Особливу увагу цій речовині варто приділити завзятим курцям. У таких людей нестача холіну провокує посилення активності канцерогенних елементів тютюну. А це в свою чергу може призвести до розвитку злоякісних пухлин.

Де знайти і які препарати вживати

Для початку хочу перерахувати лише продукти, в яких велика концентрація вітаміну b4 (з расчена на 100 гр.):

 • Жовток яйця (800 мг);
 • Куряче яйце (251 мг);
 • Перепелине яйце (507 мг);
 • Соєве борошно (190 мг);
 • Риба (75-105 мг);
 • Гриб шиітаке сушений (201 мг);
 • Печінка (635 мг);
 • Сухе молоко (110 мг);
 • Горох (200 мг);
 • Арахіс (52,5 мг);
 • Вівсянка (94 мг);
 • М’ясо (70-120 мг);

Що ж стосується окремих добавок знайти і купити їх зараз не складає особливої праці. Недавно взяв собі комплекс вітаміну B фірми RAINBOW LIGHT. Дуже сподобався за відчуттями (відчув прилив енергії), щоправда є один незначний мінус — сеча дуже жовта після прийому таблеток.

Купував ТУТ. Крім холіну, там є і інші вітаміни групи B (B5, B6, B2, B1, В12 + купа інших вітамінів). Якість перевірив на собі!

Якщо ви хочете взяти виключно холін, то можете вибрати такі варіанти:

 • Nature’s Way (100 таблеток)
 • Solgar (100 капсул)
 • Country Life (100 таблеток)
 • Холіну бітартрат (порошок)

Вітамін можна знайти в таблетках, капсулах і порошку. Одними з найпоширеніших серед бодібілдерів препаратів є:

 • Цитрат холіну (Choline citrate) – забезпечує організм недостающе енергією. Використовується, щоб підвищити витривалість атлетів, часто перед змаганнями, в якості «швидкої допомоги», коли є нагальна необхідність. Застосовують як добавку до харчування.
 • «Направить» – крім змісту В4, виробники також поклали до складу цього засобу вітаміни В6 і В12. Застосовують для поліпшення роботи мозку і збільшення об’єму пам’яті.
 • Холін і інозитол (Inositol & Choline) – таблетки американського виробника. Володіють м’яким ефектом легкого снодійного, рекомендують застосовувати після важкого дня фізичних навантажень або інтенсивних тренувань, так як препарат знімає психологічне напруження і заспокоює нервову систему. Також засіб сприяє транспортування молекул жиру, запобігаючи його накопичення в печінці. Купити можна ТУТ або ТУТ.
 • Як приймати: дози і передозування

  Дієтологи радять звернути увагу на курячі яйця, в яких міститься до 250 мг холіну. Тому кілька яєць щодня зможе відновити нестачу вітаміну в організмі.

  Оптимальною дозою для бодібілдерів є близько 3-3,5 гр. холіну в добу.

  Вживання холіну також рекомендовано дітям. Американська педіатрія радить додавати в дитяче харчування вітамін в обсязі 7 мг на добу.

  Однак не варто забувати і про негативні наслідки. У день максимальна доза елемента не повинна перевищувати 3,5 р. Передозування (понад 10 гр.) призводить до нудоти, депресії, зниження тиску, розладу травлення. Тіло починає пахнути рибою з-за того, що холін метаболізується з бактеріями, які нагадують рибний запах.

  Експерименти вчених Раку і Радера, результати яких вони опублікували в роботі «Cardiovascular disease» показали, що у тварин, харчування яких додавали підвищену дозу холіну, формувалися атеросклеротичні бляшки.

  На цьому замітка підійшла до кінця. Якщо ви вживали холін окремо — напишіть в коментарях про свої відчуття!

  comments powered by HyperComments

  P.S. Підписуйтесь на оновлення блогу, щоб нічого не упустити! Якщо ви хочете придбати якісь спорттовари, спортивне харчування або добавки – можете скористатися цією спеціальною сторінкою!

  Цією статтею варто поділитися