Лецитин (фосфатидилхолін) — що це таке, навіщо потрібен, інструкція по застосуванню

340

Привіт всьому спортивному народу! У цій статті ми поговоримо про популярної добавці, яку особисто я постійно вживаю. Це лецитин. У фітнес індустрії про це речовині говорять все частіше і частіше останнім часом. Його включають у своє харчування навіть професійні спортсмени, наприклад, готуючись до змагань.

Сьогодні ми розглянемо, що являє собою ця біодобавка летіцін інструкція по застосуванню якого буде написано нижче в моїй статті. Не будемо тягнути кота за хвіст і як зазвичай — відразу до справи.

Зміст статті:

 • Що це за речовина?
 • Кому потрібен фосфатидилхолін?
 • Де міститься?
 • Чому краще приймати БАД?
 • Користь
 • При схудненні
 • Шкідливі властивості
 • Інструкція прийому
 • Який вибрати?
 • Що говорять інші?

Що це за речовина?

Лецитин – ефір холіну (вітамін В4) і жирних кислот. Також це поширений представник фосфоліпідів в організмі. Він є основним елементом клітинних мембран. Таким чином, речовина служить як будівельний матеріал для всіх клітинних оболонок. Друга назва елемента – фосфатидилхолін.

Він живить всю нервову систему, забезпечуючи оптимальний обмін фосфоліпідів. Незамінний в роботі мозку – брак речовини може призвести до порушень мозкової діяльності. Особисто для мене це неприпустимо, так як я перебуваю в постійному мозковому штурмі. Багато думаю, читаю, вивчаю. І чесно кажучи — лецитин я почав вживати саме заради підтримки мозку, а не для спортивних успіхів.

Приймаю я добавку американської фірми NOW-FOODS, відмінний соняшниковий лецитин:

Речовина знижує рівень холестерину, розкладаючи його на дрібні частинки, тим самим запобігаючи появі холестеринових бляшок на стінках судин. Ще сприяє засвоєнню деяких вітамінів. Лецитин допомагає відновлювати енергію організму, тому його нестачу часто спостерігають під час жорсткого тренінгу.

Дефіцит цього фосфолипида в організмі порушує багато функцій: страждає нервова система, барахлить серцево-судинна система, погіршується робота печінки, може збитися гормональний фон. Людина швидше старіє і багато хворіє. Найстрашніше, що жодні ліки чи вітаміни не в змозі допомогти хворому, поки рівень корисного фосфолипида не буде відновлений.

Кому потрібен фосфатидилхолін?

Протягом усього життя кожній людині необхідно це речовина. І ось чому:

 • Формування органів у не народженої в утробі залежить від достатньої кількості цього фосфолипида в організмі матері.
 • Немовля отримує речовина від молока матері для нормального розвитку як когнітивних, так і моторних функцій.
 • У дитини в дошкільному віці формує інтелект, покращує здібності до концентрації і засвоєнню інформації.
 • Під час статевого дозрівання фосфатидилхолін запобігає недорозвинення органів статевої системи і попереджає дисфункції сім’яників і яєчників.
 • Літні особливо потребують елементі – з віком погіршується функція засвоєння корисних речовин. Недолік елемента веде до хвороби Альцгеймера, розсіяного склерозу, Паркінсона.
 • Де міститься?

  У природі лецитин присутній практично в кожному живому організмі і рідинах. Велика кількість фосфатидилхоліну є в мозку, спермі, ікрі, органах тварин.

  «Лекитос» з давньогрецької мови означає «яєчні жовтки». Правда, найбільше цієї речовини можна знайти в яйцях (3715 мг на 100 грам продукту). Він також міститься в наступних продуктах харчування:

  • Соя (1550мг на 100 грам продукту);
  • Соняшникова олія (730-1400 мг);
  • Печінка (857 мг);
  • Рис (111 мг);
  • Пивні дріжджі (505 мг);
  • Риба (901 мг).

  Чому краще приймати БАД?

  Виникає резонне питання, чому б не додати в свій раціон більше продуктів, насичених лецитином, і навіщо купувати спеціальні препарати?

  З-за того, що в продуктах переважає важкий холестерин, лікарі рекомендують вводити в свій раціон лецитин допомогою біологічно активних добавок. У складі такої БАД не буде жирів, які шкідливі для здоров’я. Добавка розчинить більшу частину що надходить з їжею холестерину.

  Точно такий же принцип з прийомом звичайного протеїну. В принципі можна обійтися і без нього, але тоді ми будемо змушені з’їдати багато їжі, яка крім протеїну буде містити зайві калорії, жири, вуглеводи. Щоб уникнути цього — ми вживаємо концентрат.

  Щоб зробити препарат, лецитин виробляють з рослинних олій: соняшникової та соєвої. Багато проведені дослідження виявили, що рослинний фосфолипид засвоюється краще, нормалізує процес травлення, на відміну від тварини. У харчовій промисловості речовину використовують у ролі емульгатора. А соєвий лецитин досить поширений у використанні косметичної продукції у складі живильних і зволожуючих засобів.

  А тепер можемо більш детально розглянути користь і шкоду від прийому лецитину.

  Користь

  Про плюси БАД можна говорити дуже довго. Для зручності я виділив вам головні і найважливіші аспекти.

  СТАБІЛІЗАЦІЯ НЕРВОВОЇ СИСТЕМИ. Можна сказати що вона працює за рахунок лецитину. Крім того, вона сама складається з 17% цієї речовини. З цього фосфолипида складаються верхній шар нервових волокон. І його нестача може призвести до дратівливості, втоми і навіть нервового зриву.

  Якщо оболонка виснажується, нерви гірше проводять нервові імпульси, а потім взагалі гинуть. Тому в літньому віці особливо важливо забезпечити організм летицином в достатній кількості.

  ЗМІЦНЕННЯ ПАМ’ЯТІ. Дослідження психіатра Технологічного інституту в місті Массачусетс Котта Аллена показали, що 15 грамів (2 столові ложки) лецитинового препарату в день поліпшила пам’ять піддослідних на 12%.

  Зміцненню пам’яті сприяє ацетилхолін, органічне з’єднання, яке несе відповідальність за пам’ять, інтелектуальні можливості людини і концентрацію уваги. Це з’єднання з’являється при синтезі вітаміну В5 з лецитином.

  Багато вчених дотримуються думки, що при лікуванні дисфункцій мозку прийом фосфолипида в якості добавки до раціону ніякі побічні дії не викликає.

  Препарат призначають дітям для розвитку пам’яті та сталого уваги. Прийом добавки допоможе дитині швидко концентруватися на новій інформації і спростить процес її засвоєння.

  КОНЦЕНТРАЦІЯ УВАГИ. Нью-йоркський психіатр Котт Аллен призначає добавку для дітей, нездатних до навчання, які страждають аутизмом і шизофренією. Препарат позитивно впливає на поліпшення уваги у випробовуваних хлопців. За порадами лікарів добова норма для дитини складає від 1 до 4 грам.

  ЗНИЖЕННЯ ХОЛЕСТЕРИНУ. Відомо, що вживаючи лецитин, знижується рівень холестерину. Вперше до таких висновків прийшов директор дослідницького госпіталю в Лос-Анджелесі Лестер Моррісон в 1958 році.

  У своїй науковій праці він пише, що у 80% хворих, які страждали від підвищеного рівня холестеролу і приймають кілька тижнів препарат з фосфолипидом, холестерин впав на 16%.

  Також він допомагає жовчних солей виводити холестерин з організму. Препарат перешкоджає утворенню жовчних каменів і допомагає в розчиненні вже з’явилися жирових відкладень в протоках і на стінках міхура.

  Давид Друлинг, доктор медичного інституту Маунт Сінай в Нью-Йорку, виявив, що у хворих зі скаргами на камені в жовчному проході, після застосування 14 грамів фосфолипида спостерігається менша кількість нападів.

  Також розщеплення холестерину на окремі ліпіди запобігає появі бляшок на кровоносних судинах, що є головною причиною розвитку атеросклерозу.

  Біологічно активна добавка сприяє розщепленню жирів і покращує засвоєння вітаміном Е, К, А. Таким чином, корисні речовини легше засвоюються організмом.

  СИНТЕЗ L-CARNITINE. Бодібілдери знають що таке L-карнітин. Він є важливою амінокислотою, що відповідає за відновлення енергії м’язової тканини. Бере активну участь в її синтезі і лецитин. Ця амінокислота також робить м’язи більш гнучкими і збільшує їх. Також життєво необхідний L-карнітин головною м’язі – серцю. Ще він попереджає інфаркт.

  ВІДНОВЛЕННЯ ТКАНИН ПЕЧІНКИ. Однією з головних функцій препарату є захист і відновлення клітин печінки. Фосфоліпіди в стані розчинити і вивести зайвий жир з органу. Вони також відмінно справляються з токсинами, очищаючи кров від шкідливих речовин.

  Препарат лікарі призначають при будь-яких печінкових хворобах: інтоксикації, цирозі, гепатиті, ожирінні й ін Засіб допомагає в стимуляції вироблення жовчі, активує відновлення клітин печінки, а також знижує небажані симптоми похмілля при алкогольній інтоксикації.

  Це ще одна причина через яку я споживаю лецитин. У дитинстві я перехворів на гепатит А (хвороба Боткіна) або як його ще називають у народі — «жовтухою». Тому довгий час печінка була моїм слабким місцем. Буває з’їж чогось смаженого — відразу відчуваєш дискомфорт в боці. Але вже кілька років я взагалі забув про проблеми з цим.

  ПРОФІЛАКТИКА ДІАБЕТУ. Добавка попереджає розвиток діабету, здоровим людям дозволяє вживати вуглеводів більше, а хворі можуть скоротити прийом інсуліну. Таку закономірність виявили вчені з Техасу.

  З прийомом препарату регулюється робота статевих систем. Достатній рівень речовини в організмі запобігає виникненню злоякісних пухлин і онкозахворювань.

  НОРМАЛІЗАЦІЯ КРОВ’ЯНОГО ТИСКУ. Крім всіх функцій біологічно активна добавка також сприяє насиченню крові киснем, таким чином, забезпечуючи нормальну роботу легенів.

  В американському журналі з назвою «охорона Здоров’я» професор Нартхофф заявив, що дефіцит фосфолипида викликає підвищений кров’яний тиск у новонароджених діток. Тому лікар радить годувати малюків грудним молоком матері, у складі якого на відміну від коров’ячого є лецитин.

  Або ось ще користь. Амінокислота ацетилхолін послаблює нікотинову залежність і бореться з шкідливою звичкою, так як в організмі не може взаємодіяти з нікотином.

  При схудненні

  Також застосовується лецитин для схуднення. Він допомагає нормалізувати вагу і виробити енергію. Нормалізує діяльність систем організму, препарат покращує метаболізм. Дієтологи зазначають, що засіб допомагає позбутися стресу, тим самим перешкоджаючи переїдання і набору додаткових кілограмів на нервовому грунті.

  Його застосовують також для якісного засвоєння їжі, тому часто добавку призначають при диетотерапиях. Крім препарату, звичайно, хворому ще приписують помірні фізичні навантаження. Однак лецитин діє як хороший додатковий засіб під час схуднення.

  За даними деяких дієтологів і косметологів препарат також може сприяти зменшенню целюліту на проблемних ділянках. Він робить шкіру пружною і підтягує її.

  Шкідливі властивості

  Користь і шкода для організму дійсно може спостерігатися при додаванні лецитину в раціон деяких людей. В основному про негативні властивості речовини говорять, згадуючи про проблеми генно-модифікованих продуктів.

  Найчастіше фосфолипид виробляють із сої, яку вирощують в Азії, так як вона там росте швидко і добре плодоносить. На ринки СНД вона також потрапляє, однак, наприклад, в Росії деяка продукція із сої заборонена законом. Тому про якість і натуральність продукту судити не беремося.

  Дослідники і вчені Гавайського університету після ряду експериментів зробили висновок, що систематично вживаючи генно-модифікований соєвий лецитин, амінокислоти перестають повноцінно засвоюватися. Тому відбувається зниження рівня інтелектуальних можливостей людини і провокується погіршення пам’яті. В кінці 1959 року встановили, що речовина з сої негативно впливає на щитовидну залозу.

  Таким чином, про шкоду лецитину можна говорити тільки якщо речовина вживається в генно-модифікований продукт. Фахівці не радять вводити в свій раціон продукти з лецитином привезені безпосередньо із східних країн. Перевіряйте наявність сертифікатів і стандартів на етикетках продукції.

  Інструкція прийому

  Добавки, до складу яких входить лецитин, випускаються в різних формах:

  • капсули;
  • гель;
  • порошки;
  • таблетки;
  • рідина.

  Рідкий лецитин змішується з їжею. Більш затребуваною формою залишається гранульована біодобавка.

  Однією з найпопулярніших біодобавок на ринку називають «Наш лецитин». Він продається в капсулах по 30, 90 або 150 штук, а також в порошкоподібному вигляді по 120 грамів. Як застосовувати «Наш лецитин»? Дози для дорослих і дітей:

  • Дорослим – добова доза від 350 до 700 мл, три рази в день під час прийому їжі.
  • Дітям до 12 років призначають від 100 до 400 мл

  Курс прийому кошти розрахований не менш ніж на три місяці. Проте її тривалість може змінюватись в залежності від рекомендацій лікаря. Купити можна ТУТ.

  Протипоказання до застосування засоби:

  • Індивідуальна непереносимість речовини;
  • Вагітним і мамам, які годують груддю, рекомендується проконсультуватися з лікарем перед вживанням БАД.

  Побічні ефекти з’являються рідко, але можливі:

  • Запаморочення;
  • Алергічна реакція;
  • Нудота.

  Під час прийому засоби слід додати в їжу продукти з-вітамінами і кальцієм, щоб нейтралізувати шкідливі продукти метаболізму лецитину.

  Який вибрати?

  БАД можна придбати як соєвий, так і з соняшникової олії. Який же лецитин краще вибрати ?

  СОЄВИЙ ЛЕЦИТИН. Соєву добавку виготовляють, обробляючи масла при низьких температурах. До складу препарату входять масла, Е і А-вітаміни, фосфоліпіди і ізофлавони, вони за складом схожі на жіночі гормони — естрогени. Особливу увагу варто приділити цим фактом жінкам, які виношують дитину.

  Ізофлавони негативно впливають на мозок плоду, проте в невеликих дозах вони благотворно впливають на жіночу статеву систему. Тому при прийомі соєвого БАД слід дуже уважно стежити за дозуванням кошти.

  СОНЯШНИКОВИЙ ЛЕЦИТИН. Виходить допомогою витяжок з олії соняшника. Вміст жирних кислот у ньому вище, ніж у соєвого. Ця добавка гіпоалергенна і підійде хворим, які страждають від харчової алергії.

  Є різні види біологічно активних добавок. Серед них популярні також наступні аналоги препарату:

  • Лецитин можна замінити на холін (вітамін В4). Він також благотворно впливає на всі системи людського організму, на роботу печінки, серцево-судинної та нервової систем;
  • Фолієва кислота (мвитамин В9) – поліпшує інтелектуальні здібності, нормалізує роботу нервової системи, активує пам’ять і покращує увагу.

  Біологічно активну добавку можна придбати в аптеках і також спеціалізованих магазинах для бодібілдерів. Ціна БАД може варіюватися від виробника. У середньому добавку можна придбати від 160 до 2000 рублів залежно від розміру упаковки або банки.

  Що говорять інші?

  На фармацевтичних форумах і сайтах, присвячених цієї біологічно активної добавки, що приймають добавку залишають в основному позитивні відгуки. За словами хворих на діабет, лецитин дійсно виробляє потрібну кількість інсуліну, додає сил, енергії.

  Батьки хвалять препарат, кажучи, що діти стали більш уважними і посидючі. А займаються спортом акцентують увагу на тому, що після курсу прийому кошти після силових тренувань вони менше відчувають втому і швидше відновлюють свої сили.

  Однак багато хто сумнівається в якості препаратів. Так як не впевнені, який саме сої була виготовлена біодобавка. Вони бояться, що часто фармацевтичні компанії використовують генно-модифіковані продукти.

  Стаття підійшла до кінця — сподіваюся вона була вам корисна і ви тепер маєте повноцінне уявлення про лецитин, як речовині. Якщо у вас будуть якісь питання — пишіть їх в коментарях. Поки-поки!

  comments powered by HyperComments

  P.S. Підписуйтесь на оновлення блогу, щоб нічого не упустити! Якщо ви хочете придбати якісь спорттовари, спортивне харчування або добавки – можете скористатися цією спеціальною сторінкою!

  Цією статтею варто поділитися