Швидкий метаболізм — добре це чи погано? Вчимося визначати свій обмін речовин

1119

Всім привіт! На зв’язку Іван Устинов і я радий вас знову бачити на сторінках свого блогу. Сьогодні нас чекає розбір дуже цікавої теми, так що не розходьтеся швидко… Підвищена маса тіла у людей у сучасному світі – не рідкість.

Багато огрядні люди розуміють, що вся справа в сповільненому обміні речовин і часто заздрять худышкам. Сьогодні ми розберемося в питанні: швидкий метаболізм добре чи погано це насправді?

Найчастіше люди, не схильні до повноти, не відчувають у зв’язку з цим жодних проблем. Однак часом буває так, що, скільки б людина не їв, а маса його тіла не тільки не збільшується, але, навпаки, продовжує швидкими темпами зменшуватися.

Так що незабаром худе тіло стає скоріше недоліком, ніж ознакою стрункості, і відштовхує протилежну стать випирають кістками. В який же момент варто задуматися, чи не дуже швидкий у вас обмін речовин і чи не загрожує це анорексію?

Зміст статті:

 • Симптоми прискореного обміну речовин
 • Фактори швидкої втрати маси тіла
 • Наслідки надмірної худорлявості
 • Як обчислити рівень обміну речовин у вашому організмі?
 • Правила безпечного уповільнення метаболізму

Симптоми прискореного обміну речовин

Варто відразу розставити всі крапки над «і». Швидкий метаболізм, як і уповільнений, це в будь-якому випадку погано, тому що уповільнений загрожує ожирінням, а прискорений – хворобливою худорбою. Але в залежності від ситуацій хтось розганяє свій обмін речовин щоб схуднути, а хтось, навпаки, сповільнює щоб набрати масу.

Добре – це коли метаболізм відповідає нормі. Нормальний рівень обміну речовин у кожної людини свій. Як визначити свій базовий рівень, ми поговоримо трохи нижче, а зараз перелічимо симптоми, за якими ви зможете визначити, чи не надто висока швидкість обміну речовин у вашому організмі.

Основні ознаки швидкого метаболізму – це дуже сильна худоба при нормальному або навіть підвищеному харчуванні, відчуття голоду незабаром після рясного прийому їжі, неможливість збільшити м’язову масу, незважаючи на заняття спортом.

Фактори швидкої втрати маси тіла

Чому так важливо вчасно відреагувати на хворобливу худорлявість свого тіла і не запустити процес? Зовні помітна надмірна втрата ваги – це ще півбіди. Процеси, що відбуваються при цьому в організмі, набагато небезпечніше. Вони стають джерелом захворювань, адже неправильний обмін речовин не дозволяє організму засвоювати вітаміни і мікроелементи, одержувані з їжею. Від цього ви обов’язково відчуєте брак життєвих сил і вас частенько буде хилити в сон.

Крім того одночасно з нестачею життєво важливих речовин організм починає посилено виробляти адреналін. Так що думка, що повні люди життєрадісні і ласкаві, — зовсім не міф. Надлишок адреналіну робить худорлявих людей не в міру дратівливими, що стає проблемою не тільки для них, але і для оточуючих.

Причини швидкого метаболізму:

 • генетична схильність;
 • захворювання щитовидної залози;
 • зловживання курінням;
 • часті депресії, недосипання.

Наслідки надмірної худорлявості

Ще зовсім недавно худорлявість була в моді, і багато жінок прагнули схуднути, використовуючи різні дієти і не замислюючись про те, якими наслідками різке схуднення може загрожувати їх організму.

Занадто швидкий метаболізм стає загрозою для життя в цілому, адже через нього в організмі людини розвиваються захворювання. Різко худне людина відчуває постійну слабкість, не здатний виконувати елементарні фізичні вправи, а в запущених випадках навіть прийом їжі стає для нього важкою працею.

Виснажене тіло відвертає від себе погляди оточуючих. Шкіра різко худне людини стає неприродного сірого кольору, тому що нестача вітамінів і інших речовин позначається і на її стані. Апетит поступово зовсім зникає, внаслідок чого розвиваються захворювання органів травлення.

Поступово худоба починає супроводжуватися набряками, особливо вони помітні на обличчі і нижніх кінцівках. Одночасно з виснаженням в організмі, позбавленому необхідних для нього мікроелементів, розвиваються серйозні хвороби, аж до злоякісних пухлин.

Як обчислити рівень обміну речовин у вашому організмі?

РОЗРАХОВУЄМО ЗА ФОРМУЛОЮ. Для початку нам потрібно зрозуміти, що ми збираємося розраховувати. Швидкість метаболізму визначається в кілокалоріях, які необхідні організму для забезпечення його життєдіяльності В СТАНІ СПОКОЮ. Так, саме в стані спокою. Це ще називають базовим метаболізмом.

Тобто по суті, ми буде розраховувати кількість калорій, яке обов’язково потрібно буде споживати в день для нормальної роботи нашого організму. Так сказати — наш необхідний мінімум. І це число буде залежати від швидкості нашого метаболізму.

Формула розрахунку швидкості метаболізму називається BMR (від англ. Basal Metabolic Rate). Ця формула враховує і ваш зріст, і ваш вагу і навіть ваш вік. Обмін речовин прискорюється при підвищенні маси тіла і вашого росту, але з віком сповільнюється. Виглядає вона наступним чином:

BMR (для жінок) = 655 + (9,6 х вага) + (1,8 х ріст) — (4,7 х вік)

BMR (для чоловіків) = 66 + (13.8 x вага в кг) + (5 x ріст у див) — (6.8 x вік)

Можливо ви запитаєте — а чому для чоловіків і жінок різні формули?». Відмінності полягають у тому, що як правило чоловіки володіють великою кількістю м’язів і з-за цього метаболізм у них вище. Та й взагалі у чоловіків швидкий метаболізм – це скоріше норма, ніж відхилення, тому що в організмі представників чоловічої статі обмін речовин відбувається швидше на 10-15%.

У той же час метаболізм у жінок сповільнюється не так сильно з віком, як у чоловіків. Всі ці нюанси розходжень враховані у формулах.

Але це ще не все. Отримане кількість калорій необхідно помножити на коефіцієнт рівня вашої фізичної активності. Коефіцієнти такі:

 • Якщо ви ведете сидячий спосіб життя, тоді ви можете помножити кількість калорій на 1,2
 • Якщо ви займаєтеся спортом, але в легкій формі і не більше 1-3 разів на тиждень, помножте на 1,375
 • Якщо заняття спортом проходять 3-5 разів на тиждень, але не перевищують звичайний рівень навантаження, помножте на 1,55
 • Якщо ваші тренування проходять з збільшеною фізичним навантаженням, помножте на 1,725
 • Якщо ви змушені займатися важкою фізичною працею або захоплені дуже інтенсивними тренуваннями, помножте на 1,9
 • І що тепер робити з цією цифрою? Для чого вона вам? Ще раз нагадаю що ця цифра показує мінімальну кількість калорій, яке вам треба на день, щоб організм відчував себе нормально. Відповідно, все що понад цієї цифри — теоретично вже буде накопичуватися у вигляді жиру в проблемних зонах (на сідницях, животі і т. д.)

  Тому вам потрібно цю цифру порівняти з тією кількістю калорій, яке ви зараз споживаєте. Якщо у вас вийшло 1700 ккал., а фактично ви споживаєте 2000 ккал., то ваш надлишок становить 300 ккал.

  Якщо ви хочете схуднути, то від отриманої цифри відніміть 300-500 ккал. і підженете ваш раціон вже під цю цифру. Думаю ясно.

  Але не варто зациклюватися на формулою і дуже дбайливо до неї ставитися, так як всі ці розрахунки все одно примерны. Навіть коли ви будете розраховувати калорійність їжі за таблицями — пам’ятайте, що це теж дуже «на око». Іноді калорійність їжі називають не більш ніж «жарт». Це просто якийсь показник того, скільки тепла виділяє та чи інша їжа при повному спалюванні.

  Тобто взяли батончик снікерс, спалили в якомусь спеціальному контейнері для експериментів, зафіксували кількість тепла, яке він виділив і записали на упаковці цю цифру. Ось так це робиться. Але як цей батончик засвоїться у вас в організмі, засвоїться повністю або ж частково відкладеться на дупі, черевці — це вже ні одне дослідження точно сказати не зможе.

  А тому кількість калорій — лише дуже приблизний показник, на який бажано рівнятися, але не більше. Ця цифра має право порушуватися як в меншу, так і в більшу сторону.

  Цікаво що 7000 ккал. понад норму вашого показника за формулою — здатні додати людині приблизно + 1 кг зайвої ваги…

  Наголос завжди робіть на якість пиши, а не на розрахунки калорій.

  До речі, з приводу калорій — нещодавно знайшов класну штуку, яку можна надіти на руку і вона буде підраховувати спалюються калорії і частоту серцевого ритму. Ознайомитися можна ТУТ.

  Іншу спортивую електроніку, яка допоможе вам підраховувати подібні речі (пульс, калорії, кроки) ви можете вибрати за посиланням нижче:

  ПУЛЬСОМЕТРЫ, КРОКОМІРИ, КАРДІО-ЕЛЕКТРОНІКА (Aliexpress.com)

  СПОРТИВНА ЕЛЕКТРОНІКА (banggood.com)

  ПРОВОДИМО МАЛЕНЬКИЙ ЕКСПЕРИМЕНТ. А тепер пропоную вам навести експеримент з визначення вашого рівня метаболізму — він швидкий чи повільний. Ніякі формули нам тут не потрібні. Ми просто будемо «хомячить» вівсянку на звичайній воді, а не на молоці. Так, це дуже бридко, знаю, але для чистоти експерименту можна потерпіти один разочок. Молоко ускладнить засвоюваність і сенс експерименту пропаде.

  Отже. Нам потрібно просто вибрати яке-небудь ранок, в яке ми зможемо пройти цей експеримент. Якщо це субота — вівсянку треба буде зварити ввечері в п’ятницю. Не свіжу зварити, щоб була гаряча а саме вчорашню, щоб потім можна було підігріти її до кімнатної температури.

  • В цей ранок не можна нікуди поспішати, відчувати стрес — повинен бути мир і спокій.
  • Не приймайте душ, тільки вмийтеся, почистіть зуби, ну і що ви там робите вранці)
  • Одягніться так, щоб вам не було жарко, треба щоб було трохи прохолодно.
  • Провітріть кімнату.

  А тепер візьміть 300 грам вівсянки і з’їжте нічим не запиваючи і по-швиденькому. Чекаємо 2-3 хвилини і отримуємо результат експерименту:

 • Вам стало жарко і ви навіть злегка піт виступила по тілу — у вас швидкий метаболізм, вітаю.
 • Ви відчуваєте незначне тепло по тілу — у вас нормальний обмін речовин, без крайнощів.
 • «Що їв, що радіо слухав», тобто ніяких відчуттів — у вас повільний метаболізм.
 • Правила безпечного уповільнення метаболізму

  Існує декілька простих правил, як сповільнити обмін речовин при швидкому метаболізмі.

  • Обмежте кількість годин, залишених на сон.
  • Відкладіть сніданок на годину після прокидання.
  • Вживайте значно більше кави, ніж зазвичай.

  Незважаючи на те, що кава розганяє обмін речовин — вживання його у великих кількостях призводить до зворотного ефекту. Надлишок цього напою здатна виснажити нашу нервову систему до такого рівня, при якому будуть відчутні порушення сну. А це безпосередньо пов’язано з уповільненням обміну речовин.

  До того ж пам’ятаєте, що кава активізує обмінні процеси лише тимчасово (приблизно на 30 хвилин), а апетит викликає будь здоровий (отримуємо зайві калорії). І в результаті уповільнення метаболізму від надлишку кави більш помітно, ніж його розгін. Люди, які відчували цей ефект на собі — прямо говорять про це.

  Якщо ви зважитеся на цей крок для того, щоб пригальмувати свій метаболізм — не зловживайте кавою довгий час, інакше може розвинутися залежність.

  • Харчуйтеся не маленькими порціями і часто, а, навпаки, не рідше трьох разів на день, нормально насичуючись.
  • Пийте більше молока.
  • Обмежте себе в продуктах з великим вмістом білка, а також відмовтеся від цитрусових, спецій, зеленого чаю.
  • Якщо ви не уявляєте своє життя без спорту, всього лише зменшите навантаження.

  У завершенні статті хочу поділитися з вами відео, в якому грамотно розповідається і наочно показується що таке обмін речовин за своєю природою і як там все відбувається. Тітка розповідає грамотно, так що рекомендую до перегляду. Для загального поняття саме воно:

  На цьому, мабуть, закінчимо. Тепер ви самі зможете відповісти на питання, якщо хто-небудь запитає вас: «добре чи погано, коли в тебе швидкий метаболізм?». Так само ви навчилися розраховувати рівень свого обміну речовин і розуміти сам принцип всієї цієї «движухи».

  Я сподіваюся, що дана стаття принесла вам користь. Поділіться нею з друзями у соціальних мережах і не забувайте підписуватися на оновлення мого блогу, щоб дізнатися ще більше цікавого і корисного! Так, і опишіть в коментарях як відчуття після вівсянки з водою натщесерце… Поки-поки…

  comments powered by HyperComments

  P.S. Підписуйтесь на оновлення блогу, щоб нічого не упустити! Якщо ви хочете придбати якісь спорттовари, спортивне харчування або добавки – можете скористатися цією спеціальною сторінкою!

  Цією статтею варто поділитися