Низький гемоглобін — з чим повязане це явище? Причини і наслідки для спортсменів

617

Привіт! Для того щоб жити, нам необхідно дихати. І не тільки легені повинні насичуватися киснем. Весь наш організм має потребу в ньому. Роль транспортувальника цього поживного елемента в нашому тілі виконує складний білок – гемоглобін. Він забезпечує нормальне функціонування кожної клітинки нашого організму (в тому числі і наших м’язів).

Для культуриста також важливо підтримувати його рівень в нормі, так як організм спортсмена піддається фізичним навантаженням. Кисневе голодування для нас рівнозначно серйозної втрати сил і відновлювальних здібностей. Що це означає на практиці — думаю пояснювати не варто.

Недолік гемоглобіну це біда не лише для атлетів. Абсолютно всі люди з його малою концентрацією швидко втомлюються, дратуються, відчувають слабкість в кінцівках. Низький гемоглобін причини і наслідки цього захворювання розглянемо нижче в статті. Для початку познайомимося з поняттям «анемія».

Зміст статті:

 • Що називається анемією
 • Види хвороби
 • Як проявляється недокрів’я
 • Чому нормальний рівень гемоглобіну і заліза так важливі для культуриста?
  • Вплив фізичних навантажень
  • Продуктивність
  • Методи підвищення гемоглобіну
 • Особливості заповнення запасів залізом, і які препарати можуть допомогти?
  • Препарати при анемії
 • Гемоглобін та спортивні скандали
  • Еритропоетин

Що називається анемією

АНЕМІЯ – це один із симптомів патологічного стану (порушення в організмі). Це явище супроводжується зниженням рівня гемоглобіну в крові і загальної кількості еритроцитів.

Одні з найпоширеніших причин анемії наступні:

 • порушення в процесі освіти або дозрівання еритроцитів,
 • прискорення процесу руйнування еритроцитів,
 • велика крововтрата,
 • іноді з’являється з-за хронічних хвороб і пухлин.

Коли в крові дуже багато або недостатньо заліза, організм може працювати зі збоями. Мала кількість заліза призводить до недостатнього дозріванню еритроцитів. Вони стають більш бліді і дрібні.

Але іноді рівень заліза в крові буває занадто високою. Це відбувається, коли пошкоджені еритроцити лопаються, і залізо потрапляє в організм. Поступово залізо проникає у всі органи тіла, викликаючи їх отруєння.

Особливо небезпечне отруєння серця. У таких ситуаціях практично в 100% випадків розвивається хронічна недостатність серця, яка може призвести до летального результату.

Отже, причиною такого захворювання, як анемія або недокрів’я є недолік повноцінно функціонуючих червоних клітин – еритроцитів в організмі людини.

Коротко нагадаємо про показники рівня норми гемоглобіну в крові:

 • У дитини концентрація залізовмісного білка змінюється залежно від віку: від народження до місяця показники від 100 до 180 г/л вважаються нормою; до року – 105 – 150 г/л; до 12 років від 105 до 150 г/л.
 • У жінок віком 18-65 років — 120-155 г/л. При менструації рівень може падати до 100 г/л, а у вагітних рамки норми зміщуються від 110 до 140 г/л.
 • У чоловіків віком 18-65 років – 130-160 г/л.

Види хвороби

Причини низького гемоглобіну можуть бути різні, і в залежності від них розрізняють наступні види недокрів’я:

 • Анемія з-за нестачі заліза в організмі. За статистикою експертів цього захворювання найбільш схильні діти і жінки з порушенням менструального циклу і при вагітності. Також причиною такої анемії є втрата крові. Особливо повинні звернути увагу культуристи на те, що захворювання може з’явитися з-за надмірних фізичних навантажень.
 • Дефіцит вітамінів – пернициозное недокрів’я. У такому випадку організм заповнює рівень гемоглобіну за допомогою ін’єкцій вітаміну В12. Не часті випадки у дітей з-за нестачі вітаміну С та піридоксину, які є важливими для утворення еритроцитів.
 • Апластическое недокрів’я. Діагностують, коли кістковий мозок людини знижує здатність виробляти нові клітини крові. Причинами можуть бути онкозахворювання: лецкоз, лімфома, пухлини.
 • Гемолітична анемія. Зустрічається досить рідко. В цьому випадку в організмі спостерігається посилене руйнування червоних клітин крові через порушення гемоглобіну або коли змінюються внутрішні гормони.
 • Низький гемоглобін у крові. Також може бути причиною серповидноклітинної анемії, хвороби, що передається по спадку. При захворюванні еритроцити мають серповидну форму. В результаті може сповільняться кровотік.
 • Щоб заповнити залізо в організмі лікарі прописують спеціальні дієти, біологічно активні добавки до їжі і різні лікарські препарати.

  Як проявляється недокрів’я

  Ми розглянемо явні ознаки низького гемоглобіну в найпоширенішому випадку хвороби при нестачі заліза. Симптоми такої анемії можуть бути різними:

  • Слабкість;
  • Нудота;
  • Задишка;
  • Запаморочення;
  • Прискорене серцебиття;
  • Мерзнуть кінцівки;
  • З’являється температура до 37,5°C;
  • Болі в суглобах;
  • Дзвін у вухах;
  • Іноді спотворюються нюх і відчуття смаку.

  Зовні недокрів’я проявляється у випаданні волосся, блідості шкіри, сухості губ. У жінок може спостерігатися у свербінні зовнішніх статевих органів. Дуже низький гемоглобін може викликати постійний головний біль, розсіяність уваги і навіть непритомність. При нестачі заліза відбувається розслаблення м’язів, що призводить до нетримання сечі.

  Гемоглобін нижче норми також веде до збоїв імунної системи. Таким чином, навіть після легкої застуди можуть виникнути серйозні ускладнення.

  Чим небезпечний показник низького білка для вагітних? У майбутніх мам часто розвивається гіпотонія матки, гіпоксія, плід може затриматися в розвитку. А вже у народженого малюка спостерігають низьку масу, порушення нервової системи, недорозвиненість і в майбутньому відхилення в розвитку як розумовому, так і фізичному.

  Хвороба умовно можна розділити на 3 ступені:

  • Легка форма при показнику гемоглобіну від 90 до 105г/л;
  • Середня – від 75 до 95 г/л;
  • Важка – менше 70 г/л.
  • Критична форма 40 г/л вимагає негайної госпіталізації.

  Однак не завжди знижений білок вказує на хворобу. Доктор медичних наук, гемостазиолог і фахівець Міжнародної лікарні гемостазу Баймурадова Седа зазначає, що незначне зниження концентрації гемоглобіну в крові може бути результатом післяопераційного стану хворого, травмою, донорством і неповноцінним харчуванням (наприклад, найчастіше спостерігається проблема недокрів’я серед вегетаріанців і людей, які сидять на різних дієтах).

  Чому нормальний рівень гемоглобіну і заліза так важливі для культуриста?

  Вплив фізичних навантажень

  Залізо з’єднує білки, щоб міг проводитися гемоглобін. Також мікроелемент бере безпосередню участь у формуванні МІОГЛОБІНУ, білка, який насичує м’язи киснем. Спортсмени і атлети під час занять і силових вправ постійно надривають і відновлюють м’язові тканини, які були пошкоджені.

  Доведено, що такі види спорту, які передбачають інтенсивне навантаження на ноги: аеробіка, біг – впливають на зниження рівня заліза в організмі.

  Знижений рівень білка і заліза у атлетів називають ще «спортивної анемією» і пояснюється підвищеним руйнуванням червоних клітин крові під час тренувань. Ще відомо назву «хвороба солдатів», так як знищення еритроцитів пов’язано з навантаженням на стопи. Перша ознака хвороби – фарбування в темно-червоний колір сечі спортсмена.

  Кандидат медичних наук, лікар реаніматолог Суботів Євген зазначає, що частково уберегтися від появи спортивної анемії допоможе добре амортизуючі кросівки.

  Під ризик потрапляють вагітні жінки, які займаються спортом більше трьох годин на тиждень, молоді мами або ті, хто споживає менше 2000 калорій на добу.

  Продуктивність

  Гемоглобін впливає на продуктивність спортсменів. Він завжди підтримує сталість внутрішнього середовища організму, поглинає продукти обміну, що виділяються під час інтенсивної роботи м’язів, також підтримує прохідність судин, виділяючи при цьому речовина, яка розширює їх (оксид азоту), що дуже важливо при інтенсивних силових тренуваннях.

  М’язова активність може знизитися від дефіциту заліза. Фізичні напруги і всілякі пошкодження м’язів від отриманих травм культуристами знижують концентрацію мікроелемента. Крім того, призводить до анемії і неадекватне харчування.

  Клейнер Сьюзан, доктор медичних наук і визнаний фахівець з харчування в книзі «Спортивне харчування переможців» зазначає, що дівчата-атлети, які дотримувалися певних дієт, щодня потребували додаткового кількості заліза (18 мг).

  Також міжнародний дієтолог пише, що дефіцит заліза може бути і без недокрів’я. У такому випадку у людини спостерігається нормальний рівень гемоглобіну, проте знижується кількість феритину – особлива форма заліза.

  Дослідження Корнельського університету відмінно показують, як залізо впливає на організм. Досліджуваними були нетреновані жінки з браком мікроелемента в організмі, які брали добавку під час силових вправ. Експеримент показав, що вони ставали більш витривалими і в організмі підвищувався рівень кисню, що також впливає на швидке відновлення після тренувань і працездатність.

  Ще в 1949 році було доведено, що рівень гемоглобіну у спортсменів на 37% вище, ніж у нетренованих. Однак цей показник зростає повільно протягом декількох років інтенсивних занять спортом. Наприклад, 9 місяців тренувань збільшує показник білка на 6 %.

  Клейнер Сьюзан однак в книзі нагадує, що якщо рівень гемоглобіну в нормі, додаткові добавки з залізом не зможуть поліпшити результати в спортзалі. Коли все ж є потреба у БАД, дієтолог радить приймати 8 мг для чоловіків і 18 мг для жінок.

  Але вона також попереджає, не перестаратися і не додавати у свій раціон підвищені дози цього мікроелемента. Велика кількість заліза може призвести до ГЕМОХРОМАТОЗУ. Тоді мікроелемент накопичується в органах і призводить до порушення роботи печінки.

  Методи підвищення гемоглобіну

  Сьюзан ділиться зі своїми читачами рекомендаціями, як можна за допомогою правильного харчування самостійно без лікарських препаратів підвищити рівень заліза в крові.

  На блозі також є окрема стаття щодо методів збільшення концентрації Hb натуральними і медичними методами. Там ви більше дізнаєтеся про те, що таке гемоглобін на простому і цікавому прикладі!

  Експерт звертає увагу на те, що в продуктах рослинного походження мікроелемент засвоюється гірше, ніж залізо в м’ясі. Тому вона радить включити в свій тижневий раціон печінку, пісне м’ясо, устриці.

  Для тих же, хто відмовляється від багатої на залізо м’яса, у вигляді підвищеної кількості жиру в ньому, Сьюзан Клейнер рекомендує споживати хоча б невелику кількість яловичини і тваринного жиру. А того, хто взагалі не їсти м’яса, дієтолог пише такі поради:

  • Замініть м’ясо фруктами та овочами, які містять велику концентрацію заліза. Сюди входить: листові овочі (капуста, брокколі, рукола, шпинат, зелений салат, щавель), сушені фрукти (курага, родзинки), зернові страви і хліб.
  • Краще засвоєння мікроелемента добийтеся, споживаючи також продукти, багаті на вітамін С.
  • Не змішувати продукти, які містять велику кількість клітковини і харчування, з великою концентрацією заліза в один прийом їжі. Так як клітковина гальмує засвоєння корисних мікроелементів. Не приймайте антациди (ліки, призначені для лікування кислотних розладів шлунково-кишкового тракту) і не пийте чай в поєднанні з железосодержащимися продуктами.

  Оскільки добова потреба в мікроелементі залежить від статі і віку, нижче ви зможете прочитати, скільки потрібно саме вам.

  • Малюки до року – 67 мг;
  • Діти 1-13 років – 22 мг;
  • Дівчата – 15 мг;
  • Юнаки – 11 мг;
  • Дорослі жінки – 18 мг;
  • Дорослі чоловіки – 8 мг;
  • Вагітні – 80 мг.

  І ще в допомогу список деяких залізовмісних продуктів (на 100г):

  • Свиняча печінка – 19 мг;
  • Яловичина – 3,1 мг;
  • Курка – 2,1 мг;
  • Баранина – 2 мг;
  • Яєчний жовток – 7,2 мг;
  • Білі сушені гриби – 35 мг;
  • Морська капуста – 16 мг;
  • Пивні дріжджі – 18 мг;
  • Какао – 12,5 мг;
  • Сочевиця – 12 мг;
  • Гречана крупа – 8 мг;
  • Квасоля – 5,6 мг;
  • Яблука – 2,2 мг.

  Особливості заповнення запасів залізом, і які препарати можуть допомогти?

  Лікарі-дієтологи також звертають увагу на важливу особливість, про яку не можна забувати: скільки заліза не містилося б у продуктах, кишечник може всмоктати лише до 2 мг. Дорослий чоловік на добу втрачає 1 мг, жінок з нормальним менструальним ритмом – 1,5 мг.

  Якщо у вас лабораторно підтвердили низький гемоглобін, що ж тоді робити? Слід усунути причину (кровотеча, вилікувати хронічне запалення). Далі вже лікарі приписують препарати для перорального прийому в капсулах, краплях, таблетках, з допомогою яких має нормалізуватися рівень білка в крові. Після цього призначають ще 4 місяці лікувально-профілактичної дози.

  Є кілька особливостей лікування, які необхідно знати кожному:

  • На прилавках в аптеках у більшості випадків ви зможете знайти ліки, у змісті яких є ТРИВАЛЕНТНЕ залізо, а воно трудноусвояемое і часто викликає запори і неприємні відчуття тяжкості в шлунку. Краще організм засвоює ДВОВАЛЕНТНЕ залізо.
  • Молочні продукти гальмують засвоєння мікроелемента в організмі. Тому їх на час лікування краще виключити з раціону. Або вживати мінімум через 5 годин після препарату.
  • Знижена кислотність шлунка також гальмує засвоюваність заліза.

  Препарати при анемії

  Найпопулярнішими медикаментами при анемії є:

  • Актифферин (двовалентне залізо) – особливістю препарату можна назвати те, що курс лікування слабшає симптоми недокрів’я, а серин підвищує здатність організму всмоктувати залізо.
  • Гемохеллер (двовалентне залізо) вважається БАДом і грунтується на спеціально підготовленому гемоглобіні крові тварин. Безпечний для здоров’я, не має побічних ефектів, застосовують для профілактики дефіциту мікроелемента та для лікування недокрів’я.
  • Ферлатум (тривалентне залізо) призначають при ризику анемії у майбутніх мам, у підлітковий період під час інтенсивного росту, при тривалих кровотечах і при незбалансованому харчуванні.

  УВАГА! Без призначення лікаря не рекомендується приймати ліки, так як передозування може призвести до отруєння.

  Гемоглобін та спортивні скандали

  На жаль, у великому світі спорту не обійтися без допінгових скандалів. Кожні Олімпійські ігри десятки спортсменів вилітають із змагань. Однак є медикаменти, які вважаються допінг-помічниками, але й є відмінними препаратами для лікування, тому і допінги іноді корисні.

  Є деякі цікаві факти про спортивні скандалах, пов’язаних з допінг-гемоглобіном.

  Еритропоетин

  Відомо, що велика кількість еритроцитів покращує спортивні досягнення атлетів із-за підвищення їхньої витривалості. Концентрація червоних клітин крові збільшується під час кисневого голодування, наприклад, якщо тренуватися високо в горах. Однак проводити заняття в гірській місцевості не завжди зручно, та й дуже дорого.

  Але в умовах такої голодування організм виробляє в нирках особливий гормон, який називається еритропоетин. Він прискорює еритропоез, тобто процес появи нових еритроцитів, таким чином, виконуючи кровотворну функцію.

  Щоб заповнити еритроцити вже в 50-х роках почали експерименти з переливанням атлетам їх власної крові. У спортсмена за місяць до змагань брали кров, заморожували, і за день до старту вливали її назад. Таким чином, рівень еритроцитів ставав штучно підвищеним, і атлет відчував себе бадьоріше, сильніше і витриваліше.

  У 1984 році на Олімпіаді такий метод переливання визнали допінгом і комітет виключив зі змагань декількох велогонщиків. А коли вчені вперше штучно синтезували гормон еритропоетин, потреба в переливанні відпала сама собою. Його почали застосовувати дуже широко, і, наприклад, в 1998 році на найпрестижнішій велогонці «Тур де Франс» стався резонансний скандал, який супроводжувався обшуками, арештами спортсменів і тренерів.

  Однак офіційна перевірка на еритропоетин почалася тільки на Олімпійських іграх в Сіднеї в 2000 році двома тестами – аналізом сечі і крові. Крім того, також було введено обмеження на рівень гемоглобіну в крові олімпійців.

  Тому багато хто асоціює еритропоетин з допінг-скандали, в той час як цей гормон допомагає в медицині: його використовують при лікуванні анемії у пацієнтів зі Снідом, онкологічними хворобами, хронічною нирковою недостатністю.

  Нещодавно медики з Німеччини виявили нові якості гормону. Галер Герман, завідувач кафедри нефрології у Вищій медичній школі міста Ганновер, каже:

  «Цей гормон відмінно допомагає хворим серцево-судинними захворюваннями. Також еритропоетин позитивно впливає на відновлення пошкоджених тканин і збільшення кількості стовбурових клітин. Досліди на тваринах показали, що гормон зупиняє розвиток ниркової недостатності, а при інфаркті міокарда зменшує кількість тканин, постраждалих від хвороби».

  Стаття вийшла досить великий, тому що я вважаю цю тему дуже важливою для нашого здоров’я. Пишіть в коментарях чи стикалися ви з проблемою низького гемоглобіну і хто як з цим боровся?

  comments powered by HyperComments

  P.S. Підписуйтесь на оновлення блогу, щоб нічого не упустити! Якщо ви хочете придбати якісь спорттовари, спортивне харчування або добавки – можете скористатися цією спеціальною сторінкою!

  Цією статтею варто поділитися