ЗАПАЛЕННЯ АБО ЗАЩЕМЛЕННЯ СІДНИЧНОГО НЕРВА

8-17-2021

Запалення сідничного нерва називають ішіасом. Захворювання зачіпає найбільший нерв, розташований в поперековій області. Воно супроводжується яскраво вираженою симптоматикою, схожою з деякими захворюваннями хребта. Ішіас діагностується переважно у дорослих людей, частіше у чоловіків після 30-35 років. Більш докладно дізнавайтеся за посиланням ішіас, та записуйтеся на пройом до лікаря у разі потреби.

Причини запалення сідничного нерва

Зачіпаючи нерв запальний процес виникає з різних причин. Умовно ці причини можна розділити на місцеві і загальні. До місцевих причин розвитку ішіасу відносяться:

 • грижа в поперековому відділі хребта. Ризик виникнення хвороби підвищується з прогресуванням і збільшенням розміру грижі;
 • запущена стадія остеохондрозу;
 • травма крижового відділу хребта. Травма може бути обумовлена попаданням в ДТП, падінням з великої висоти, а також постійною фізичною роботою, пов’язаної з підніманням важких предметів, заняттям важкими видами спорту;
 • дистрофічні процеси в хребті.


Серед загальних причин запалення сідничного нерва виділяють:

 • інфекційні захворювання організму;
 • ендокринні патології. Наприклад, цукровий діабет;
 • переохолодження. Зіткнутися з ознаками ішіасу можна, застудивши поперек;
 • порушення гормонального фону організму;
 • гінекологічні захворювання, період менопаузи у жінок;
 • вагітність. Від проявів ішіасу часто страждають жінки на останніх термінах вагітності. Хвороба в даному випадку буває пов’язана з надмірним навантаженням на хребет. Уникнути її розвитку допомагає спеціальна фізкультура для вагітних;
 • доброякісні та злоякісні пухлини хребта.


До менш поширених причин виникнення ішіасу відносяться фіброміалгія і звуження каналу хребта.

Симптоми запалення сідничного нерва

Ішіас може протікати повільно або розвиватися швидким темпом. В останньому випадку симптоми захворювання наростають стрімко протягом декількох годин

Основна ознака захворювання-це біль в місці розташування сідничного нерва. Зазвичай біль локалізується тільки з одного боку, носить стріляючий характер. В окремих випадках біль може ставати гострою, що утрудняє дихання. Від розвитку ішіасу в першу чергу страждають нижні кінцівки. Ноги можуть німіти, особливо яскраво даний симптом проявляється з боку знаходження запального процесу. При значному запаленні біль з попереку поширюється на ноги, в окремих випадках досягає колін і п’ят. Також в області запаленого нерва шкіра стає менш чутливою, іноді на ній відчувається поколювання.

Про наявність захворювання може свідчити незначна, періодично посилюється біль в попереку, в області стегон, суглобах ніг. На початку свого розвитку ішіас супроводжується появою почуття дискомфорту, втомою в попереку, що виникає після тривалої ходьби, довгого перебування тіла у вертикальному положенні і т.п. з часом дискомфорт переходить в ниючий біль, що не дає повноцінно розслабитися і заснути вночі.

Запалення сідничного нерва негативним чином позначається на стані внутрішніх органів. Воно сприяє порушенню діяльності сечостатевої, травної системи, у чоловіків може призводити до зниження лібідо.

Згодом симптоми ішіасу повністю зникають, але при відсутності лікування швидко повертаються і посилюються.

Лікування запалення сідничного нерва

Сучасні фахівці застосовують медикаментозні та оперативні методи лікування запального захворювання сідничного нерва. При виявленні перших симптомів ішіасу рекомендується звернутися до невропатолога. З метою діагностики хвороби фахівець проведе огляд пацієнта, призначить йому загальний аналіз крові і рентген хребта.

У консервативній терапії ішіасу застосовують нестероїдні протизапальні препарати у формі таблеток (Ібупрофен, Кеторол). При відсутності позитивних результатів такого лікування показані стероїдні препарати. У разі необхідності лікар може призначити уколи при запаленні сідничного нерва: Преднізолон, гідрокортизон або їх аналоги.

Хороші результати в усуненні симптомів ішіасу дає регулярне використання місцевих препаратів-гелів і мазей, що володіють розігрівають і протизапальну діями. Найвідомішими серед таких препаратів є Биструм гель, Вольтарен гель. До найбільш ефективним мазей при запаленні сідничного нерва можна віднести індометацин і Диклофенак. Їх регулярне застосування сприяє зменшенню запального процесу, проте в більшості випадків ніяким чином не впливає на причину виникнення хвороби.

В якості додаткових методів лікування ішіасу застосовують фізіотерапевтичні процедури, масаж попереку, голкорефлексотерапію, використовують народні та гомеопатичні засоби.