Як підвищити рівень гемоглобіну в крові. Найдієвіші натуральні способи і препарати!

499

І знову здрастуйте! Продовжуємо гемоглобиновую тему. Сьогодні вирішив написати статтю про те, як його підняти. Його достатній рівень є одним з основних показників гарного самопочуття. І це правда. У моєї дружини, коли рівень низький — я завжди спостерігаю занепад сил і апатію.

Питання серйозне, тому деякі навіть регулярно здають аналізи на гемоглобін. Що ж стосується бодібілдерів, то це питання для нас навіть важливіше, ніж для неспортивних людей.

Гемоглобін забезпечує киснем весь наш організм. Тим самим речовина в певних кількостях збільшує працездатність людини і його витривалість, а також дозволяє витримувати ту бляху, яку ми собі влаштовуємо в залі.

Зміст статті:

 • Навіщо організму потрібен гемоглобін?
 • Механізм складної транспортування та обміну кисню
  • Посадка кисню в еритроцит
  • Залізо — ключовий елемент
  • Складна захист від іржі всередині нас
  • «Висадка» кисневих військ
  • Гемоглобін і таємниці крові
 • Залізовмісні продукти харчування
 • Домашні рецепти підвищення Hb
 • Препарати, що підвищують гемоглобін
 • Аналізи на рівень Hb (якщо комусь треба)
  • Нормальні значення для дитини
  • Нормальні значення для жінок
  • Норма для чоловіків

Навіщо організму потрібен гемоглобін?

Гемоглобін (Hemoglobin, Hb або Hgb) — це білок, який вміє зв’язуватися з молекулами кисню і переносити їх. Його також називають «дихальним» пігментом крові. В організмі білок міститься в кров’яних клітинах – еритроцитах (у кожному з 30 трильйонів).

Речовина також зробило ці клітини крові відомими під назвою «червоні кров’яні тільця», так як названий білок надає еритроцитів такий колір.

Функція еритроцитів – насичення організму киснем. Однак вони лише виконують роль «таксі» для гемоглобіну. А сам білок має здатність з’єднуватися з молекулами кисню і «відвозити» його до тканин, які його потребують і в потрібний момент віддавати їх. Гемоглобін також забирає вуглекислий газ.

Хочу зауважити, що рівень концентрації білка, що відхиляється від норми, не є причиною хвороб, а вже є їх наслідком. Тому дуже важливо стежити за показниками кількості «дихального пігменту» і під час вжити заходів для нормалізації його рівня.

У багатьох спортсменів (не тільки бодібілдерів) спостерігається низька концентрація білка в організмі. Основні причини-це екстремальні навантаження, неправильне харчування і стреси. Випадок крововтрати ми поки не розглядаємо, хоча це теж одна з причин. Все це може призвести до захворювання під назвою анемія.

Нижче ви дізнаєтеся, як підвищити гемоглобін у крові, щоб бути у формі і уникнути негативних проявів анемії. Жах як не люблю медичні теми, але це важлива інформація. Постараюся пояснити все дуже доступно.

Механізм складної транспортування та обміну кисню

Посадка кисню в еритроцит

Механізми, які забезпечують своєчасне зв’язування кисню і його вивільнення — неймовірно складні. Не знаю як для вас, а для мене це ще одне свідчення того, що ми були створені розумними конструктором, а не з’явилися в результаті еволюції. А відбувається все приблизно так…

Уявіть собі що молекула Hb це як маленьке таксі. Там є 4 місця, але водій не потрібен. Роль водія виконує еритроцит. Він як вантажівка забитий до відмови молекулами Hb та транспортує їх.

Коли ми робимо вдих — наші в альвеоли легенів наповнюються киснем. До цього автовокзалу поспішають під’їхати таксисти (еритроцити). У цю ж мить молекули O₂ в терміновому порядку намагаються сісти до маршрутки, так сказати. І ось кисневі молекули розташовуються по еритроцитів, як пасажири. Але знаєте, в чому складність?

Входи в червоні кров’яні тільця поки замкнені. Це все одно що пасажири залізли на дах автобуса або таксі. Але одна спритна молекула змогла проникнути в салон еритроцита і зайняти своє місце в гемоглобиновом кріслі. У цей момент трапляється неймовірна трансформація. Самі молекули Hb змінюють свій вигляд і це призводить до відкривання всіх заблокованих входів еритроцита. Таке враження що пасажир заліз всередину салону і зняв блокування на двері.

Тепер пасажири (кисневі молекули) можуть вільно розміститися у гемоглобиновых сидіннях. Даний процес називається КООПЕРАТИВНОСТЬЮ. Він протікає миттєво. Коли ви вдихаєте, то вже 95% гемоглобиновых місць в еритроциті заброньовані.

Один еритроцит містить понад 250 млн. молекул Hb. Вони перевозять близько 1 млрд. молекул O₂! Це просто нереальна технологія!

Залізо — ключовий елемент

Але от загадка — що утримує O₂ в молекулі Hb поки він транспортується? В еритроциті O₂ приклеюється до атомів заліза в самому Hb.

Завдяки англійському біохіміку Максу Фердинанду Перуцу, який спеціалізувався на молекулярної біології і отримав за дослідження гемоглобіну в 1962 році Нобелівську премію, науковий світ дізнався, що цей білок складається з такого мікроелемента, як залізо.

Дорослий людський організм в середньому містить 3-5 грамів заліза, 75% яких – головний активний елемент гемоглобіну, решта 15% є складовими ферментів інших клітин, допомагаючи в процесі транспортування кисню до тканин. Недолік заліза може спричинити анемію або недокрів’я.

Для спортсменів важливо також знати, що в природі є ще одне активне з’єднання із залізом. Це МІОГЛОБІН. Він поспішає доставити O₂ до тієї мускулатурі, яка активно задіяна. Тобто це наші м’язи, і звичайно-ж наш постійний двигун — серце.

Це необхідно для підтримки здатності м’язів працювати, адже витрата O₂ вкрай високий і швидкий.

Крім того, цей мікроелемент забезпечує нормальне функціонування імунної системи, ферментативних реакцій, швидкого процесу обміну холестерину.

Але друзі, ми ще зі школи знаємо, що коли кисень зустрічається з металом і при цьому присутня вода — ми отримуємо іржу. Тоді молекули O₂ заточаются в кристал, як у в’язниці.

Перед нами наступна загадка. Якщо приєднання O₂ до атома заліза в Hb здійснюється в оточенні водного середовища (а саме так і є) — то чому всередині нас не з’являється іржа? Мене пересмикує від однієї думки що ми могли б іржавіти. Давайте розберемося.

Складна захист від іржі всередині нас

Відповідь на цю загадку ми отримаємо якщо ближче глянемо на саму молекулу Hb. Вона утворюється з приблизно 10 тис. атомів вуглецю, сірки, водню, азоту і O₂. Вся ця конструкція знаходиться як оточення для 4-х атомів заліза.

Ці 4 залізні атома заряджені. Пам’ятаєте ще зі школи, як звуть атоми з електричним зарядом? Їх називають іонами. Так ось ці хлопці можуть бути небезпечні для клітини, тому що высвободившись можуть пошкодити її. Цю силу треба тримати під контролем. Тому цей механізм створений так, що кожен іон заліза знаходиться про обмеженому стані допомогою спеціального міцного диска.

Цей диск є окремою молекулою, званої ГЕМ. Це не протеїнова частина Hb.

4 міцних диска (тому що присутні 4 атома заліза) інкрустовані в гемоглобиновую молекулу таким чином, що тільки молекули кисню можуть отримати доступ до атома заліза. Вода цього зробити не може. Тому іржа не утворюється всередині нас. Ось так ось!

Просто атоми заліза при всьому своєму бажанні не можуть без сторонньої допомоги приклеювати молекулу кисню до себе і в потрібний час відпускати її. Це можливо тільки тому що в Hb поміщені 4 іона заліза. Це просто вражаюче!

«Висадка» кисневих військ

У той самий момент, коли еритроцит із загальної великої артерії «згортає» на більш дрібні вулички нашого тіла — дрібні судини і капіляри (а ними пронизано все наше тіло) то він вже знаходиться в принципово інший середовищі.

 • По-перше тут трішки тепліше (у легеневих альвеолах, звідки він приїхав — більш холодний клімат).
 • По-друге, через вуглекислоти тут сильніша кислотність.

Ці 2 фактори дають 100%-й сигнал Hb що саме час висаджувати кисневих пасажирів в цьому незатишному місці. Коли кисень повністю відклеївся від гемоглобіну — ця Hb в ту ж мить видозмінюється у попередній стан. Справу зроблено. Кисень привезений туди, де його вже заждалися і «двері» в эритроцитно-гемоглобиновое таксі знову ставляться на блокування.

Починається дорога назад. При поверненні ніякі «ліві» атоми O₂ вже не зможуть приклеїтися до еритроциту. Але щоб даремно не їхати порожніми «маршрутка» забирає вуглекислий газ. Потрапивши в легені еритроцити вивільняють його і знову забирають O₂. Цикл завершено!

Еритроцит живе в середньому 120 днів і служить своєму носієві тисячі разів мотаючись туди-назад по кров’яному руслу. Це робить наше життя, і дихання можливим!

Гемоглобін і таємниці крові

Hb вивчають вже більше 80 років і він як і раніше підносить таємниці, хоча і вважається найбільш вивченим в біології протеїнів. Довгий час думали, що його єдиним завданням є перенесення кисню до тканин і видалення вуглекислого газу і окису азоту.

Однак не так давно вчені зробили відкриття, яке показало що Hb переносить до тканин особливий азот з незвичайними зв’язками. Його назвали «вищим оксидом азоту».

Він дуже важливий для нашого здоров’я. Він потрібний для пам’яті, зосередженості, здатності поглинати знання і взагалі вчитися, необхідний для забезпечення тиску в крові. Впливає навіть на потенцію чоловіків.

Гемоглобін може змінювати рівень окису азоту, яка впливає на судини. Ця регуляція яких сприяє розширенню або звуженню судин. А в американській газеті «New-York times» був опублікований прогноз вчених у зв’язку з цим відкриттям:

«Відкриття швидше за все буде застосовано при створенні штучної крові та регулюванні кров’яного тиску». Поки від кровозамінників у пацієнтів підвищується тиск — дослідники припускають що це як раз із-за відсутності в них вищого оксиду азоту.

Як вам така інформація? Не надто складно сприймається? Особисто я з відкритим ротом читаю такі речі. Сподіваюся вам теж було цікаво. А скільки ще всього в нашому тілі відбувається? Важко навіть уявити!

Так як ми розібралися з основними моментами і роллю Hb — пора вже поговорити про те, як його підняти.

Залізовмісні продукти харчування

Нижче я наведу список продуктів, які посприяють підвищенню Hb крові. Це продукти з високим вмістом заліза.

 • Субпродукти з м’яса, тобто печінка, нирки, язик;
 • М’ясо кролика і яловичина;
 • Боби;
 • Свіжі фрукти і ягоди: яблука, гранати, хурма, калина, малина;
 • Гречана каша;
 • Шоколад;

Середній вміст заліза:

 • Риба з моря: скумбрія і сардина;
 • Хлібні вироби;
 • Овочі: томати, редиска, буряки;
 • Сухофрукти: курага, ізюм, чорнослив;
 • Волоські горіхи;
 • Крупи: вівсяна каша, перловка.
 • Зелений чай і відвари з трав: ромашка, шипшина.

Вітамін C підвищує засвоюваність заліза, тому бажано його пити окремо, у вигляді добавки. Я і вся моя сім’я постійно п’ємо і взимку і влітку вітамін C фірми American Health. Не пошкодуєте! Вітамін реально робочий, а не якийсь непотріб.

Ще необхідно пити більше рідини. Без води в нашому організмі не підуть ніякі хімічні реакції і засвоєння буде мінімальним (не тільки заліза).

Заважають переробки мікроелемента багаті на кальцій продукти: кефір, сир, молоко. Тому їх кількість на вашому столі необхідно зменшити.

Доктор медичних наук, професор в Російському національному дослідному медичному університеті ім. Пирогова Олександр Карабиненко відзначає позитивний ефект від «залізної дієти». Він рекомендує стати м’ясоїдом.

За його словами, багато досліджень доводять, що коли вегетаріанці починають додавати у свій раціон м’ясо проблема низького рівня гемоглобіну проходить сама собою.

Дорослому можна порадити дотримуватися наступної дієти для підняття рівня пігменту крові:

 • На сніданок з’їжте яєчню з натуральної сосискою і салат зі свіжих овочів зі списку вище. Також можна приготувати вівсяну кашу з додаванням фруктів.
 • На обід можна приготувати борщ. Додайте в нього трохи сметани. На друге рекомендують рис з м’ясом птиці.
 • Повечеряти слід сирниками або йогуртом.
 • Між основними прийомами їжі випийте зелений чай і наріжте собі свіжих фруктів та ягід (крім прийому протеїнових коктейлів).

  Домашні рецепти підвищення Hb

  Крім прийому продуктів, які містять залізо, підняти Hb можливо і звичайними так званими «народними методами». Багато дієтологів прописують пацієнтам сокотерапію – питво свіжовичавлених соків.

 • Сік з моркви пити по півсклянки тричі на день. Перед питтям рекомендують з’їсти 1 столову ложку сметани, в яку додають трохи свіжої буряків або редьки. Пийте протягом одного місяця кожен день.
 • Сік з буряка прописують в малих кількостях, так як цей продукт негативно впливає на слизову оболонку шлунку і може викликати запалення органу. Тому буряковий сік розводять іншими напоями. Наприклад, буряковий додають в морквяне пиття у співвідношенні 1:2. Приймати щодня до 3 склянок, не більше.
 • Сік з граната і яблука містять в собі багато заліза. Сік з них дійсно ефективний засіб підняття Hb. Пити природно свежевижатые. Гранатовий напій вживають в розбавленому вигляді 3 рази на день (бажано за пів годинки до трапези). Так робіть мінімум три місяці.
 • Сік з яблук можна розводити іншими напоями. Пару склянок протягом дня протягом 2-х місяців. Але проблема в тому, що натуральний сік, навіть яблучний — не так легко знайти. Якщо є дача або город — робіть сік самі. На всі ці вошиві маркети розраховувати не варто.
 • Для горобинового відвару слід взяти пару ложок горобиновий плодів, залити їх двома склянками кип’яченої гарячої води і дати настоятися одну годину. Додайте мед і вживайте 3 рази в день.
 • Для любителів гостренького» добре підійде настоянка на часнику. Візьміть 200 грамів зубчиків. Після очищення залийте часник літром спирту. Суміш повинна настоятися протягом місяця. При цьому важливо не забути настоянку періодично збовтувати. Засіб приймають щодня по чайній ложці. Для того щоб не було проблем зі шлунком, лікарі рекомендують запивати часникову настоянку молоком. Хоча це засіб і готується тривалий час, проте вже через три місяці прийому ваш рівень гемоглобіну повинен відновитися.
 • Мед і лимон. Потрібно дрібно покришити лимон і змішати його з двома столовими ложками меду. Вживати суміш слід 3 рази на добу за півгодини до їжі) по 1 ст. ложці.
 • Волоські горіхи також відмінно справляються з недокрів’ям і підвищують Hb. Треба взяти 20 грамів плодів і додати їх до замоченному родзинок. Засушеного винограду слід взяти півсклянки і залити гарячою кип’яченою водою. Суміш приймати по 2 столові ложки тричі на добу. Також можна додати журавлину або мед.
 • Результативним також є прийом кошти з сухої гірчиці. Для приготування суміші перемолотите гірчицю в кавомолці. Далі слід змішати половину склянки сухої гірчиці зі склянкою подрібнених волоських горіхів і такою ж кількістю меду. Перемішайте вміст. По консистенції суміш повинна нагадати халву. Приймати слід 2-3 рази на день (1 ст. ложку) протягом одного місяця.
 • Пророщена пшениця на голодний шлунок також допоможе позбутися від проблеми. Слід щодня «хомячить» по 1 ст. ложці продукту.
 • Крім вищеназваних хитромудрих рецептів слід ввести в раціон прості овочеві салати. У них теж чимало заліза. Одним з оптимальних варіантів є блюдо з листя зеленого салату з болгарським перцем. Хто любить — може «вздобрить» салат одуванчиковыми листям. Салати я їм не дивлячись на кількість. Скільки хочеться — стільки і їжте.
 • Препарати, що підвищують гемоглобін

  Вище ви прочитали, як підняти гемоглобін в домашніх умовах, проте іноді потрібно вдаватися до ліків, щоб нормалізувати концентрацію пігменту крові в організмі.

  Я думаю не варто вам нагадувати що будь-які медичні методи лікування повинні проводитися під лікарським наглядом. Але все ж таки нагадую вам про це. Тільки компетентний лікар може призначити правильне лікування.

  «СОРБИФЕР ДИРУЛЕС». Таблетки для профілактики залізодефіцитної анемії. Призначається дорослим і дітям від 12 років. Цей засіб ефективно лише при дефіциті заліза, тому перед його застосуванням слід зробити аналізи, при яких будуть встановлений рівень мікроелементів у крові та його здатність до з’єднання з іншими речовинами в організмі.

  Для профілактики захворювання призначають курс прийому таблеток на 2-6 місяців по 1 таблетки на добу. Препарат можна приймати вагітним жінкам і годуючим мамам. Тривалість лікування залежить від індивідуальних особливостей протікання хвороби.

  КАПСУЛИ «ФЕНЮЛЬС». Беруть спортсмени і бодібілдери. Вони не є лікарським засобом. Це полівітаміни, які містять мінерали. Засіб багате на речовини, які не тільки беруть участь у транспортуванні кисню в організмі, але також відповідають за утворення ферментів і обміні вуглеводів, білків і жирів в клітинах.

  Також капсули призначають жінкам у період менструації для відновлення кліток крові і під час вагітності.

  До складу засобу входять: залізо, кислота аскорбінова (прискорює всмоктування мікроелементів заліза), нікотинамід (нікотинова кислота, вітамін, який бере участь у метаболізмі вуглеводів), тіамін (вітамін В1, важливий в бодібілдингу, бере участь у протеиновом синтезі і зростанні м’язів), рибофлавін (окисляє жирні кислоти) та інші.

  При інтенсивних фізичних навантаженнях, у тому числі заняттях спортом, приймають по 1 капсулі на добу протягом двох тижнів.

  «ГЕМОБИН». Одне з найбільш популярних препаратів на ринку медикаментів для поліпшення стану крові. Його головна відмінність від інших противоанемических коштів – воно нетоксична і за результатами багатьох досліджень не викликає побічні ефекти.

  Засіб забезпечує організм невеликим оптимальною кількістю заліза і є повністю засвоюваним в організмі. До його складу також входить аскорбінова кислота, кальцій, лактоза.

  Дозволено до вживання дітям від 4-х років по 1 драже тричі на добу, дітям від 7 до 15 років-по 2 таблетки, дорослим добова норма підвищується до 4 капсул тричі на день. Гемобин рекомендують як біологічно активну добавку до харчування і джерело заліза.

  Аналізи на рівень Hb (якщо комусь треба)

  Коротко про основні положення. Норма гемоглобіну в організмі залежить від таких факторів:

  • Підлога
  • Вік
  • Індивідуальне стан здоров’я

  У майбутніх мам, наприклад, цей показник нижче, ніж у невагітних жінок. Це пояснюється тим, що під час виношування дитини в жіночому організмі накопичується рідина, яка призводить до гемодилюції, тобто фізіологічного розведення крові. З-за чого і спостерігають зниження кількості червоних тілець. Також під час внутрішньоутробного росту дитини залізо і фолієва кислота витрачаються швидше.

  Для визначення концентрації білка в еритроцитах слід зробити клінічний аналіз. Дане обстеження є основоположним, яка призначається при підозрах на безліч вад або хвороб. Лікарі рекомендують здавати аналіз крові вранці, снідати не можна.

  Напередодні всього цього потрібно сказати алкоголю, жирної їжі і всяким лікарських пігулок «давай, допобачення». Також слід на кілька днів до походу в лікарню відмовитися від фізичних навантажень. Любителям заліза на замітку!

  У медичних бланках білок позначають латинськими Hb і вимірюють у грамах на літр (г/л) або грамах на децилітр (г/дл).

  Нормальні значення для дитини

  Перші кілька днів після народження рівень речовини в крові немовляти досягає максимальної концентрації від 150 до 230 г/л. Пізніше показник має знизитися. Для двотижневого дитини нормою вважається від 130 до 200 г/л, для місячного малюка — від 100 до 170 г/л. Нормальними даними для дитини від трьох місяців до року є значення від 85 до 140 г/л, до шести років – від 100 до 145 г/л, до дванадцяти – від 110 до 145 г/л.

  З тринадцятирічного віку нормалізація білка в еритроцитах відбувається за рахунок індивідуальних особливостей організму і статі дитини. Для дівчаток 13-15 років Hb не повинен бути нижче 112 г/л та не перевищувати 153 г/л. Для хлопчиків оптимальні значення від 120 до 163 г/л. До повноліття у дівчат показник 115-154 г/л, для юнаків – 116-160 г/л.

  Нормальні значення для жінок

  З 18 років вважається нормою кордону від 120 до 150 г/л У вагітних рамки зміщуються від 110 до 155 г/л. Допускається зниження рівня у другому триместрі до 105 г/л Hb падає також під час менструальних циклів до 100 г/л.

  Варто зазначити, що, так як жіноча половина людства схильна до зниження рівня Hb, USOC — американський Олімпійський комітет радить спортсменкам частіше здавати аналізи на перевірку концентрації білка в крові.

  Після 45 років допускається невелике підвищення показника до 160 г/л.

  Норма для чоловіків

  У чоловіків цифри, які вказують на об’єм речовини в організмі вище, ніж у прекрасної половини людства. В 18-45 років нормою лікарі називають 125-160 г/л. Літній людині властива концентрація гемоглобіну в межах від 120 до 180 г/л.

  Показники можуть бути високими. Це може вказувати на проблеми з травленням, пухлина, алергію, серцеві захворювання. При підвищеному Hb людина швидко втомлюється, у нього може боліти голова і початися проблеми зі сном.

  Однак зверніть увагу на те, що злегка підвищений рівень білка в крові є цілком нормальним для курців, жителів гір, а також спортсменів.

  Тому перш ніж впадати в паніку з приводу високих показників, слід пройти повне обстеження і дізнатися, який рівень Hb нормальний саме для вас. А якщо ви посилено займаєтеся спортом і силовими тренуваннями, динні можуть відрізнятися від норми.

  На цьому моя стаття підійшла до свого завершення. Ми розглянули цікаву теоретичну інформацію, деякі практичні «фішки» — думаю було цікаво. Місцями може «сухо», але в наукових темах без цього ніяк. Якщо у вас є запитання чи побажання — пишіть у коментарях. А в мене все!

  comments powered by HyperComments

  P.S. Підписуйтесь на оновлення блогу, щоб нічого не упустити! Якщо ви хочете придбати якісь спорттовари, спортивне харчування або добавки – можете скористатися цією спеціальною сторінкою!

  Цією статтею варто поділитися