Гормони радості. ЧАСТИНА 1. Дофамін — твоє глибоке задоволення. Що це за штука і як впливає на нас?

443

Привіт, друзі! Цією статтею я починаю серію з 5-ти нотаток про гормони радості, про біохімії нашого щастя так сказати. У цій статті розглянемо дофамін — могутній інструмент мотивації. Потім ще 4 гормону — серотонін, ендорфін, окситоцин і завершимо адреналіном (так, він теж пов’язаний з приємними відчуттями щастя).

Всі ці 5 статей будуть досить специфічними. Вони розраховані лише на коло людей, які цим цікавляться. Будуть специфічні терміни, можливо важкувато буде сприйматися на слух, але я постараюся максимально просто пояснювати. Наступну статтю я напишу про серотонін — він разом з дофаміном є найбільш впливовим гормоном на нашу радість.

Іноді у кожної людини настають дні, коли погіршується настрій, з’являється лінь і пропадає мотивація. Бодібілдери теж плачуть, якщо можна так сказати. Це на YouTube або в яких-небудь бодібілдинг-групах Вконтакті всі такі вмотивовані, цілеспрямовані, позитивні прям аж нікуди. Але в житті все не так.

Іноді елементарний похід в зал — це виклик для тебе, особливо після роботи. І причина може бути не тільки у фізичної втоми, але і в моральному виснаженні. Просто приходить «НЕхотелка». Причиною такого стану медики пов’язують з дефіцитом дофаміну в організмі.

Його дефіцит призводить до депресій і появи зайвої ваги, так як гормон багатофункціональний: регулює роботу серця, мозку, збільшує працездатність і врівноважує емоційний стан людини. Дофамін що це, у чому його сила для нас, як збільшити його концентрацію та багато іншого — обговоримо нижче.

І звичайно ж я постараюся дати практичне уявлення про те, наскільки важливий цей гормон в житті і навіть у бодібілдингу. Адже нам з цієї химерної біохімії якщо ми не будемо розуміти як це стосується нас в реальному житті?

Зміст статті:

 • Що таке дофамін і як він діє?
  • Що дає дофамін? Дослідження вчених
 • Як працює дофамін в реальному житті
  • «Наркоман Паша і ненажера Маша»
  • Допоможе дофамін ледачим?
  • Вплив гормону на досягнення цілей
  • Дофамін і егоїзм
  • Плюси і мінуси дії дофаміну
 • Біохімія гормону
  • Де виробляється дофамін?
  • Дофамінові шляхи розповсюдження
   • Нигростриарный шлях
   • Мезолимбический і мезокортикальный шлях.
   • ДКР (обсесивно — компульсивний розлад)
 • Вплив гормону на організм і внутрішні органи
  • Як впливає надлишок і недолік допаміну
 • Чутливість дофамінових рецепторів
  • Як зменшити чутливість рецепторів — один із секретів щастя
  • Чутливість допаміну і здатність набувати досвід
  • Мутації генів дофамінових рецепторів і їх наслідки
 • У чому міститься дофамін?
 • Регуляція дофаміну з допомогою препаратів
  • Підвищення з допомогою фенілаланіну
  • Інші препарати, агоністи гормону
  • Добавки знижують дофамін
  • Заходи безпеки під час застосування
  • Наркотики і дофамін
 • Зв’язок тестостерону і дофаміну
 • Висновки

Що таке дофамін і як він діє?

ДОФАМІН (або «допамін») — це речовина прийнято називати гормоном задоволення або радості. Допамін належить до КАТЕХОЛАМІНІВ — це особлива група активних речовин, які виступають у ролі посередників у міжклітинних хімічних реакціях.

Також гормон є НЕЙРОМЕДІАТОРОМ або НЕЙРОТРАНСМІТЕРОМ. Це знову говорить про те, що він є засобом передачі електрохімічного імпульсу між клітинами мозку через особливу синаптическое простір. Як це приблизно виглядає ви можете бачити на картинці:

Основна роль гормону радості — це регулювати, настрій і поведінки людини. Гормон грає ключову роль в емоційному плані, пов’язаний зі здатністю людини отримувати задоволення від чого-небудь. Робить можливим стані ейфорії. Ще бере участь у регуляції сну, як і мелатонін.

Коли людина знаходить який-небудь досвід, що супроводжується чимось позитивним, то це виділяється речовина. Наприклад, моя мама отримує глибоке задоволення в кінці прибирання, коли дивиться на чисту кімнату і відчуває завершеність справи.

Щось подібне відчувають люди, що працюють над якимось проектом і по його завершенні відчувають щось приємне всередині. Перед самим фінішем людина відчуває підйом бадьорості, перебуває в гарному настрої, передчуває нагороду. Це все дія гормону радості, друзі.

Тому той, хто трудиться від душі над чимось корисним- щаслива людина. Будь улюблене заняття людини — дає сплеск допаміну. Нещодавно я поїхав за грибами в ліс — дуже люблю це заняття. У своєму Instagram я опублікував пару фоток і відео з тієї поїздки.

Коли ходив по лісі, то відчув небувалий приплив захвату, прилив сил, якоїсь дикої енергії. Очі широко розкриваються, навіть рот відкривається, коли входиш в азарт. Ех, люблю цю справу!

Але допамін має одну особливість — ВІН ДІЄ НЕДОВГО! Тому людині хочеться знову відчути на собі його ефект. Цей гормон безпосередньо пов’язаний із СИСТЕМОЮ ЗАОХОЧЕННЯ або винагороди мозку, подстегивающей нашу мотивацію!

Ще гормон пов’язаний з нашими мріями. Дофамін створює відчуття щастя, коли у фізичному чи інтелектуальному плані людина залишається на місці і тільки фантазує про майбутні звершення. Мозок отримує нагороду, хоча насправді кардинально якісних змін не відбувається.

Простіше кажучи, гормон підігріває азарт і інтерес, створює відчуття щастя за досягнення цілей. Зниження його кількості в організмі призводить до почуття втоми, а при нормальній концентрації людина отримує більше задоволення від життя.

Вироблення гормону в мозку, в його центри насолоди, приносить відчуття радості. Він служить в якості хімічного фактора внутрішнього підкріплення, викликаючи відчуття задоволення. Це в свою чергу якісно впливає на процес навчання і на мотивацію до дії.

Що дає дофамін? Дослідження вчених

Допамін синтезується у великому обсязі в організмі тоді, коли людина за своїм власним, суб’єктивним відчуттям відчуває позитивні емоції від тілесних дотиків, прийому смачної їжі або сексу.

Такий висновок зробили канадські вчені Олдс і Мілнер в 1954 році. Під час експерименту гризуни навчилися самостійно натискати на важіль у своїй клітці, який давав їм розряд електрики в мозок, стимулюючий їх центр насолоди.

Дослідження психолога Берреса Скіннера також довело, що допамін у щурів виділяється під час процесу стимуляції центрів задоволення в мозку. Після електричних розрядів гризуни натискали на важіль до шестисот раз на годину, навіть забуваючи про їжу та воді. В результаті піддослідні вмирали від голоду і виснаження.

Ряд інших експериментів, про які повідомлялося в журналі Американської психологічної асоціації, показав, що навіть пам’ять про заохочення збільшує рівень гормону в організмі. Доктор наук університету в Буффало Крістал Марк стверджує, що людський мозок використовує нейротрансміттер для мотивації і оцінки важливих дій для виживання.

Деякі російські біологи припускають, що гормон бере участь у формуванні почуття любові. Дослідження на польових мишах довели, що дофамінові рецептори другої групи D2 безпосередньо впливають на почуття вірності до партнера у гризунів.

Останні результати експериментів німецьких вчених-нейробіологів говорять про те, що гормон бере участь у процесі навчання. Оптимальна концентрація нейротрансмітера в організмі людини контролює когнітивні функції: увага, пам’ять, концентрація. Зміцнюючи зв’язки між різними ділянками мозку, дофамін допомагає для кращого запам’ятовування інформації.

Вчені висувають припущення, що нейромедіатор бере участь у розвитку творчого мислення. Дослідження показали, що у людей з низькою щільністю дофамінових рецепторів у таламусі сигнали, що надходять ззовні не фільтруються, а збільшується інформаційний потік в мозок. Тому творчі люди, вирішуючи проблеми, можуть бачити різні варіанти самих незвичайних рішень.

Крім того, рівень дофаміну визначає темперамент людини. Особистість з високою концентрацією нейромедіатора, як правило, імпульсивно, схильна до ризикованої поведінки і тягнеться до пошуку гострих відчуттів.

Як працює дофамін в реальному житті

Хочу навести вам наочні приклади для кращого розуміння ролі дії дофаміну в реальному житті. Навіть в цифрах.

Взагалі норма дофаміну в організмі становить до 87 пг/мл (піктограм на мілілітр). Це дуже мало, якщо перевести в грами, тому мислити піктограмами дуже незручно.

Давайте припустимо що в нашому організмі за добу виділяється приблизно 1 грам дофаміну. І припустимо що це приблизна норма для будь-якої людини, коли він знаходиться в нормальному стані.

На роботі всі лади, в особистому житті без потрясінь, є чіткі цілі в житті. Одним словом — нормальне життя. Але якщо раптом трапляється щось погане — рівень вироблення дофаміну може впасти до 0,5 грама або нижче.

Мозок починає голодувати від нестачі гормону і людей в такому стані все частіше хвилює питання як повернути радість життя.

Але буває що рівень гормону кілька зашкалює і мозок отримує майже 1,5 грама радісного гормону. Протягом 2-4 тижнів його стан буде більш радісним, ніж зазвичай. Але коли цей час мине, настрій може сильно впасти, тому що чутливість дофамінових рецепторів знизиться.

«Наркоман Паша і ненажера Маша»

Уявіть собі пару, яка має право на існування в нашій реальності. Це Паша — нормальний хлопець, який живе звичайним життям. У нього є дівчина Маша, якій він радий. Є у нього і улюблена справа, навіть спортом займається.

Але одного разу його життя стає йому нудною і він починає шукати джерела додаткового насолоди. Так сталося що по дурості і з вини інших факторів — його вибір випав на кокаїн. Від його прийому Паша отримує цілих 3 грами дофаміну, тобто ВТРИЧІ БІЛЬШЕ ніж стандартна порція від звичайного життя.

Паша приймає 7 доз і отримує приблизно 20 грам дофаміну. Після цього його чутливість рецепторів притупляється і він змушений збільшити дозування, щоб досягти бажаного кайфу. Ну що б як раніше вставляло.

Так поступово наш Павло адаптувався і дійшов до того, що за раз отримує до 10 грам дофаміну, адже тепер для нього це норма. В цей час його життя майже зруйнована. Маша від нього пішла, тренування занедбані, забуті друзі — ніякої радості в житті.

Від відчаю Паша кидається в усі тяжкі. Він починає жити безладним статевим життям, пробувати все нові сексуальні збочення, підсаджується на порнографію, щоб хоч якось повернути гостроту відчуттів. Але і це не дає потрібного ефекту. Лише жалюгідна подоба щастя.

При спробі повернутися в нормальне життя — Паша відчуває страшні муки. Це все тому що звичайні справи в нормальному житті приносять В СОТНІ РАЗІВ МЕНШЕ задоволення, а значить і вироблення дофаміну. Тільки кокаїн здатний на більше!

І поки Паша не помер від передозування у нього є один вихід — почекати поки тіло не повернеться в початкове нормальний стан, до свого заповітного 1 граму гормону в добу. Але а поки потрібно пережити болісну ломку.

Його дівчина Маша в цей час теж сумує. З Пашею вона розлучилася і отримує вже не 1 а 0,5 грам дофаміну. З цих 0,5 грам частина гормону радості давала їй тренування, частина перегляд улюблених серіалів, але найбільший відсоток давала їй їжа! І відсутні 0,5 грам Маша вирішує заповнити своїм улюбленим заняттям — їжею.

Машу зірвало і вона почала безконтрольно харчуватися, поглинаючи величезними порціями шкідливу, але дуже смачну їжу. А в такій їжі завжди багато трансжирів. Через час Маша отримує необхідний рівень дофаміну — свій заповітний 1 грам за рахунок їжі. Решта дають їй серіали, за якими вона і «хомячит» цю їжу, адже тренування Маша теж закинула.

Проходить зовсім трохи часу і Маша з красивої та розумної дівчини перетворюється на жирну, туповатую і злісну бабищу, яка бурчить на все навколо і всіх звинувачує. Так, безумовно — в житті Маші були халепи, але такий шлях обрала тільки вона сама.

Допоможе дофамін ледачим?

Однозначно НІ!!! Чому? Та тому що якщо людина ледачий, то він просто такий і є і ніякої дофамін йому не допоможе. Якщо він не хоче міняти своє життя — ніякі препарати, методики підвищення мотивації йому не допоможуть. Справжня мотивація та, яка живе всередині нас.

Запам’ятайте, друзі — дофамін виробляється за мотивацією, а не до неї. Тобто якщо немає споконвічного бажання — не буде і вироблення гормону. Якщо ж мотивація є — допамін буде дано тобі в допомогу, як додатковий стимулятор. Але перший крок — ЗАВЖДИ ЗА ТОБОЮ!

Так, варто визнати, що від природи є люди з більш багатим дофаминовым фоном. Вони, як правило, більш ексцентричні, здатні захоплюватися чим-небудь з головою. Цей тип дуже схильний рекламі і готовий купувати речі під впливом виключно емоцій, навіть якщо сама покупка їм не потрібна. Це найбажаніша аудиторія для рекламодавців.

Але більшість людей володіють стандартним або референтним рівнем гормону. Життя у них протікає стабільно, без особливих емоційних сплесків.

Вплив гормону на досягнення цілей

Дофамін також підігріває інтерес і азарт до справи, якою займається людина. Чи було у вас таке, що ви вирішили зробити невеличку справу, але воно вже скоро переросло в щось значне.

Наприклад жінка вирішила протерти пил на столі і вже через годину прибрала всю квартиру. Чи вирішила приготувати якусь страву на швидку руку і не помітила як витратила кілька годин на приготування складного кулінарного шедевра.

Тобто ДОФАМІН ДОПОМАГАЄ ЙТИ ДАЛІ У СВОЇХ ЦІЛЯХ!

Але проблема в тому, що дофамін може в деякій мірі вводити людину в оману. У його житті якісно може нічого не змінюватися. Ні його інтелектуальний розвиток, ні духовна, ні фізична або матеріальне — людина може лише мріяти про це. Але навіть в такому випадку мозок отримує порцію дофаміну. Я вже говорив про це вище.

У цей момент людина може відчувати щастя, хоча все залишається як і було.

Дофамін і егоїзм

Цікавий експеримент провели вчені з Цюріхського Університету в Швейцарії. Досліджуваними були 56 чоловіків і жінок. Їх завданням було поділитися готівкою з іншими.

Жінки виявилися більш альтруїстичними і з радістю віддавали гроші нужденним, в той час як у чоловіків ситуація була інша – вони, навпаки, відчували задоволення, коли залишали готівку при собі. Однак після зменшення рівня дофаміну в організмі у жінок збільшилася ступінь егоїзму, а протилежну стать став набагато щедріше.

Плюси і мінуси дії дофаміну

ПЛЮСИ: Підвищена креативність, енергія, мотивація, настрій. Людина рішуча і здатний на подвиг. Розумова діяльність активна, збільшується оперативна пам’ять мозку.

МІНУСИ: непередбачуваність поведінки. Різка зміна бажань, коли хочеться всього й одразу. Тобто поведінка людини може бути не зовсім коректним по відношенню до інших з-за всього цього.

Біохімія гормону

Де виробляється дофамін?

Цей гормон виділяється в чорній субстанції мозку і гіпокампі ще в нирках і наднирниках. Будучи також біогенним аміном, дофамін виробляється з амінокислоти ТИРОЗИНУ і виконує роль нейромедіатора (біологічно-активної речовини, за допомогою якого передається електрохімічний імпульс нервових клітин).

В підкірку головного мозку з кровотоку практично не проникає.

Цікавий факт: при надлишку дофаміну його частина конвертується а гормон люті НОРАДРЕНАЛІН і гормон страху АДРЕНАЛІН. Тобто дофамін є біохімічним попередником вищеназваних гормонів.

Дофамінові шляхи розповсюдження

Система освіти та поширення допаміну дуже складна. Її порівнюють з гілками дерева, які обплутують весь мозок. На шляхах свого руху концентрація гормону практично однакова у всіх місцях. Лише з допомогою фармакологічного втручання можна порушити цей баланс.

Шляхів розповсюдження допаміну дуже багато. Але є основні його частини, на які можна звернути увагу.

Нигростриарный шлях

Приблизно 80% всього дофаміну рухається саме по цьому шляху. Недолік гормону по руху цього шляху викликає зниження концентрації уваги та рухової активності.

Однак, щоб відчути ці ефекти, в нигростриарном шляху має бути угнетено близько 85% рецепторів дофаміну. При звичайних умовах життя людини, помірному фізичному і розумовому працю — цього не буде.

Якщо ж на цьому шляху буде надлишок дофаміну, то це загрожує хворобою тремор і гіперактивністю.

Мезолимбический і мезокортикальный шлях.

Ці шляхи стимулюють мотивацію, задоволення і нагороду. При дефіциті допаміну в цих шляхах можуть виникати суїцидальні думки, апатія, стан, при якому людині нічого не треба, опускаються руки.

При надлишку дофаміну на цих шляхах поширення людина буде відчувати напади гніву, буде легко виходити з себе. Ще цей стан сприяє розвитку ОБСЕСИВНО-КОМПУЛЬСИВНОГО РОЗЛАДИ (ОКР). Люди, страждаючі їм — одержимі нав’язливими ідеями.

ДКР (обсесивно — компульсивний розлад)

ДКР присутня приблизно у 3% людей і виражається по-різному. Це може виражатися в частому миття рук, або коли ти бачиш що між словами стоїть кілька пробілів і тебе це страшенно дратує. Якщо ви бачите людину, який з дня у день кладе речі в строго відведених для цього місцях, і будь-яка похибка в цьому ритуалі викликає у нього сказ — це теж один з проявів ОКР.

Але, природно не потрібно записувати в психи тих, хто просто любить порядок і прагне до нього. Таким людям хвала і честь!

ДКР може бути пов’язано з якими-небудь предметами, від яких у людини нездорова залежність, фізичними місцями і т. д.

Щоб визначити чи є у людини ДКР — проводять цілий ряд тестів. Одного разу чув такий приклад. Якщо чоловік звик снідати яйцями, а вранці виявляє що їх немає і спокійно снідає чимось іншим — то він нормальний. Але якщо у нього починається невроз, серйозно псується настрій і він стрімголов біжить в магазин — значить у нього ОКР.

Зрозуміло, що тут ключовий момент це емоції, які людина відчуває в цій ситуації, а не сам похід в магазин. Адже якщо людина сидить на строгій дієті, то йому доведеться йти за яйцями на сніданок, якщо вони повинні бути з ранку. Так що не поспішайте записувати себе або іншої в психи за цією ознакою))).

Адже тоді всіх бодібілдерів можна назвати чокнутыми, особливо їх відданість тренуваннями і способу харчування.

Але ті, хто постійно хочуть себе фоткати, робити селфи і викладати це в инстаграмм — швидше за все хворі синдромом селфи», ще одним різновидом ОКР. Про це можна судити по їх инстаграмму. Якщо серед постів велика частина тільки їх особу, пухкий губки качечкою і більше ніякого іншого контенту — значить у людини проблеми.

Адже самі подумайте — кому по суті цікаво дивитися на купу фоток особи цієї людини з різних ракурсів? У чому мета таких фоток? Я ніколи не розумів цього, але ОКР це відмінно пояснюється.

А взагалі грань між звичкою людини і неврозом дуже тонка. І не завжди можна з точністю визначити, що стоїть за певним поведінкою людини — небудь реальний психоз, або просто звичка або щось ще. Ми занадто складні, щоб простими тестами дати вичерпну відповідь ким ми є.

Вплив гормону на організм і внутрішні органи

НИРКИ. Так як дофамін зв’язується з дофаміновими рецепторами в нирках, то усередині них наростає кровообіг і підвищується фільтрувальна функція, що дуже добре. Це пояснюється тим, що опір кровоносних судин в нирках знижується під впливом допаміну і кров циркулює швидше.

Однак якщо дофаміну дуже багато, то судини в нирках можуть звузитися.

СЕРЦЕ І СУДИНИ. Під впливом гормону при середніх концентраціях збільшується серцебиття через стимуляції β-адренорецепторів. Адреналін в цьому плані куди сильніше впливає на серце. Дофамін збільшує потребу міокарда в кисні.

Стимулює також α-адренорецептори при високих концентраціях. Це призводить до підвищення систолічного артеріального тиску (тиск, яке фіксується в судинах в момент стиснення серця і виштовхування крові з нього в кровотік).

Ще підвищується периферичний опір крові в судинах. Більшою мірою кров тече більш повільно в капілярах і артеріолах нашого тіла. Однак норадреналін більш сильно впливає на нас в цьому відношенні і його вироблення стимулюється дофаміном.

ТРАВЛЕННЯ І ШКТ. Гормон гальмує перистальтику кишечника (тобто рух вмісту по кишечнику в результаті хвилеподібних скорочень). Допамін бере участь в утворенні блювотного рефлексу, так як в ЦНС стимулює особливі хеморецептори.

Як впливає надлишок і недолік допаміну

Як недолік, так і надлишок нейротрансмітера тягне за собою негативні наслідки. Нестача гормону може викликати:

 • Депресію;
 • Тривожність;
 • Втома;
 • Соціальні фобії;
 • Синдром дефіциту уваги;
 • Агресію;
 • Зниження сексуального потягу;
 • Залежність від наркотиків, алкоголю;
 • Розлад сну;
 • Когнітивні проблеми: порушення концентрації, неуважність, проблеми з пам’яттю;
 • Захворювання Паркінсона.

Висока концентрація речовини призводить до розвитку психозів, шизофренії, биполярному розладу, нездорового ризику небезпеки, рухової гіперактивності, параної.

Чутливість дофамінових рецепторів

Існує кілька видів дофамінових рецепторів по мірі їх сприйнятливості. Їх чутливість відіграє важливу роль у ставленні людини до життя в цілому.

 • Люди з високою чутливістю здебільшого задоволені життям і не шукають шляхів її покращення.
 • Ті ж, у кого чутливість дофаминового типу низька завжди знаходяться в пошуку чогось кращого і нового, від чого можна отримати більше задоволення. За словами медиків, такі люди схильні до наркоманії та інших залежностей.
 • По схожості структури дофамінові рецептори поділяють на дві групи:

  • перша група складається з рецепторів D5,D1;
  • друга група — D2, D3, D4.

  Представник першої групи D1 поширений у центральній нервовій системі (ЦНС). Він бере участь в експресії нейротрофических факторів (процеси, стимулюють розвиток нейронів).

  D1 разом з D5 сприяють розвитку і зростанню нервових клітин, беруть участь в клітинних енергетичних процесах, стимулюючи аденілатциклазу, яка розщеплює АТФ (аденозинтрифосфорная кислота є універсальним джерелом енергії для біохімічних процесів). Таким чином, перша група рецепторів відповідає за енергію і силу організму.

  Другу групу (D2, D3, D4) пов’язують з емоційними та інтелектуальними властивостями дофаміну. Підвищена активність цих рецепторів є причиною розвитку шизофренії. Ці рецептори відповідають за емоції, мотивацію та інтелект.

  Як зменшити чутливість рецепторів — один із секретів щастя

  Багатьом людям не вистачає радості в житті, тому що вони не знають міри в задоволенні своїх базових потреб. Пам’ятайте — чим НИЖЧЕ чутливість рецепторів — тим БІЛЬШЕ задоволення ми отримуємо від будь-яких дій!

  Давайте розглянемо 4 головні сфери життя, які є найбільш проблемними з точки зору зловживання дофаміном. У них і потрібно провести роботу:

 • ЇЖА. Потрібно перестати систематично споживати шкідливі, але смачні продукти. Фаст-фуд, магазинні торти, цукерки і т. д. Особисто для мене дуже важко було відмовитися від чіпсів, тому що я їх дуже люблю. Потрібно також перестати переїдати, навіть якщо ви харчуєтеся корисною їжею. А про переїданні шкідливою їжею я вже мовчу.
 • СОН. Необхідно обмежувати себе й у цьому. Пересипати не менш шкідливо, ніж недосипати. Якщо «щимить» по 10-12 годин, то надлишок дофаміну буде причиною млявості і низької продуктивності протягом всього дня.
 • СЕКС. Надлишок сексу також шкідливий для мозку і відчуттів в цій сфері в цілому. Люди, які звикли змінювати партнерів як рукавички — нещасні люди. Вони теж в якійсь мірі дофамінові наркомани, тому що не можуть зупинитися і отримувати задоволення від здорових стосунків зі своїм ОДНИМ ЄДИНИМ партнером. Це ідеальний варіант, до якого потрібно прагнути всім. Повністю виключити перегляд порнографії, яка викликає потужний викид дофаміну. Потрібно навчитися задовольнятися ПОЛУцветом, ПОЛУвкусом, чистими відносинами з протилежною статтю, а не бити свій мозок дофамінової кувалдою дивлячись порнографію.
 • ІНТЕРНЕТ І СМАРТФОНИ. Так як ми сучасні люди, то інтернет можна сміливо записувати в те, що стало невід’ємною частиною нашого життя. Соц. мережі, instagram (до речі підписуйтесь), лайки, класи — все це викликає певну залежність. Коли людина кожну хвилину перевіряє поставили йому лайк за черговий пост в инстаграмме, і побачивши їх відчуває задоволення — у мозку виробляється дофамін. Потрібно порвати з цієї тупої звичкою і перестати також безцільно бродити по інтернету в пошуках чого-небудь интересненьго», перестати годинами дивитися ролики на YouTube. Так, так проводити час легко, але тоді чимось іншим займатися не хочеться, адже центр задоволень перестає працювати коректно.
 • Висновок: щоб знизити чутливість дофамінових рецепторів — потрібні ДЕПРИВАЦІЇ, тобто обмеження. Ми самі собі повинні їх виставити. І в цьому буде нездоланний бар’єр для більшості сучасних людей. Вони просто не зможуть зважитися обмежувати себе — у них не вистачить духу. Але при бажанні — все вийде!

  Чутливість допаміну і здатність набувати досвід

  До цікавого висновку прийшли вчені, що проводили дослідження дофамінової чутливості. Вони з’ясували, що у людей з низькою чутливістю слабо відбувається навчання на своїх помилках. У таких людей їх настрій і самопочуття досить стабільне.

  І навпаки, особи з підвищеною чутливістю гормону краще вчаться на своєму досвіді, швидше і легше роблять правильні висновки. Варто зазначити, що хоча в цій області були проведені кілька досліджень і їх результати підтвердили цю ідею — це все одно залишається поки припущенням.

  Мутації генів дофамінових рецепторів і їх наслідки

  Вченими також було виявлено кілька мутацій, які пов’язані з генами рецепторів дофаміну. Одну назвали A1A1, другу — DRD4.

  • A1A1 — ця мутація пов’язана із залежністю від азартних ігор, наркоманією, зловживанням алкоголю і курінням (залежність від нікотину).
  • DRD4 — пов’язана з постійним прагненням до нових відчуттів. Такий вид мутації часто виявляється у людей, у яких тяга до алкоголю носить спадковий характер. Ще ця мутація пов’язана з поширеним в наш час діагнозом у дітей — синдромом гіперактивності з порушенням концентрації уваги. Дитина з таким діагнозом не може висидіти спокійно на уроках і сприймати інформацію.

  Це одна з проблем сучасності. Діти реально зараз неадекватні, щось у них не так. Вчені пояснюють дефіцит уваги у дитини слабкою концентрацією допаміну з-за малої потужності дофамінових рецепторів.

  Якщо спробувати стимулювати кількість дофаміну штучно, то сам цей факт може стати причиною наркозалежності. До такого висновку прийшли вчені після досліджень на щурах із застосуванням кокаїну.

  Вся справа в тому, що при нормальних умовах дофамін вступає у зв’язок з дофаміновими рецепторами, після того, як збереться (синтезується) синапс (місце контакту між 2-ма нейронами). В результаті людина відчуває зниження стресу.

  Так ось у щурів, у яких спостерігалася залежність від наркотику — було більше синапсів мозку, ніж у здорових щурів.

  Якщо пояснити все це на прикладі людини, то наркоман, який приймає дозу — має в своєму мозку необхідні нейронні зв’язки, які дозволяють пережите задоволення швидко улетучить. А ті зв’язки, які повинні функціонувати в штатному режимі, тобто в своєму звичайному режимі — вже не можуть працювати нормально з-за суперництва з тими патологічними зв’язками, які стимулюються наркотою.

  Так, все це складно зрозуміти сходу — але інформація цікава. Тобто що ми з цього зрозуміли? А те, що зовнішня стимуляція різними речовинами може дати тільки тимчасовий сплеск дофаміну, але водночас пригнічує нормальну роботу і чутливість дофамінових рецепторів. І чим більше підйом дофаміну, тим гірше чутливість рецепторів згодом.

  Така стимуляція (тими ж таки наркотиками) дуже сильно змінює структуру головного мозку і його морфологію, особливо в молодому віці. А морфологія, якщо хто знає — це наука про будову і формі чого-небудь. Так що наркотики дуже сильно впливають на мозок.

  У ході наукових досліджень також було виявлено, що нестача реалізації у людини безпосередньо пов’язаний з рецепторами дофаминового типу. Якщо у особи немає можливості самореалізувати себе в чомусь, то ці рецептори як би голодують, не діють і людина починає втрачати повагу до себе.

  Якщо у людини від природи велика кількість дофамінових рецепторів у мозку, а самого гормону в організмі мало (з-за відсутності в житті людини того, що приносить йому задоволення) — то це призводить до зниження самооцінки.

  Тому обов’язково потрібно займатися улюбленою справою, до чогось прагнути, отримувати від цього кайф, щоб рецептори працювали як треба і з психікою було все ОК. Не варто просто рости, як бур’ян на грядці. Подумайте над цим, друзі.

  У чому міститься дофамін?

  Як підвищити концентрацію дофаміну і де міститься в продуктах цей гормон? Нейротрансмітера безпосередньо в продуктах харчування не існує — ви повинні це розуміти. Однак амінокислота тирозин сприяє підняттю настрою і виробленню дофаміну. Ось в яких продуктах її можна знайти:

  • Авокадо;
  • Банани;
  • Квасоля;
  • Насіння соняшнику;
  • Волоський горіх;
  • Зелень;
  • Буряк;
  • Полуниця;
  • Лохина;
  • Молочка;
  • Масло материнки;
  • Вівсянка.

  До списку варто додати кале (вид капусти), яка багата на фолієву кислоту і спосоствует виробленню гормону в організмі. Буряк містить бетаїн і тирозин і діє як антидепресант. А кверцетин, який знаходиться в яблуках, запобіжить дегенерацію нервових клітин і підвищить рівень нейротрансмітера.

  Також слід включити в свій раціон їжу з жирною кислотою Омега 3: устриці, риба, креветки, кальмари.

  Народні рецепти радять пити чай з травами для підвищення концентрації гормону: кульбаба, гінкго (до речі недавно купив собі БАД Ginkgo Biloba — як небудь напишу про це окремий пост), кропива. Ці різновиди трав надають заспокійливу дію, а також позитивно впливають на емоційну сферу життя людини.

  Для невеликого підняття настрою варто випити чашку зеленого чаю, в якому містяться поліфеноли. Вони відповідають за стимуляцію синтезу дофаміну.

  Регуляція дофаміну з допомогою препаратів

  Підвищення з допомогою фенілаланіну

  Змінити гормональний фон можна і за допомогою медичних засобів в таблетках. Застосування біологічно активних добавок з дофаміном також може сприяти підвищенню рівня гормону.

  Фенілаланін – амінокислота, що поліпшує настрій, розумову діяльність і підвищує кількість гормону задоволення. Це агоніст (посилює відгук рецепторів) дофаміну.

  Засіб покращує проведення нервових імпульсів. Його призначають при лікуванні депресії. Також для бодібілдерів буде корисно дізнатися, що ця добавка зміцнює зв’язки і сухожилля, так як фенілаланін входить до складу тканин. Таким чином, засіб також допомагає в наборі м’язової маси.

  Професійні спортсмени застосовують засіб для позбавлення від жиру. Воно корисно для когнітивних функцій, покращує увагу і настрій, що корисно під час тренувань.

  У добу добавку застосовують від 100 до 500 міліграм. Додатково слід ввести в свій раціон вітаміни С та В, які сприяють синтезу фенілаланіну. Протипоказаний препарат при прийомі антидепресантів, вагітним і годуючим груддю молодим мамам. Також передозування може викликати головні болі.

  Магазини спортпита представляють засоби різних фірм. Найпопулярніші в цій лінійці NOW і Doctor’s s Best.

  Лікарський препарат «Дофамін» можна знайти в аптеках, він також стимулює роботу гормонных рецепторів. Засіб допомагає у підвищенні периферичного опору судин, посилює скорочення серцевих м’язів, сприяє збільшенню кровотоку і доставляє в міокард кисень у великій кількості.

  Його застосовують тільки за призначенням лікаря після шокових станів та при серцевій недостатності. Засіб протипоказаний при вагітності, людям з проблемами кровоносної системи.

  Інші препарати, агоністи гормону

  • Перголід;
  • Ропінірол;
  • Апоморфін;
  • Пірибедил.
  • Каберголін.
  • Бромкрептин.
  • Ладастен.
  • Фенілетиламін.
  • Тирозин — КУПИТИ від NOW.
  • L-Дофа.
  • Фенотропіл
  • АМПАкины
  • Наркотики.

  В основному ці препарати призначаються при хворобі Паркінсона. Кошти – прямі стимулятори дофамінових рецепторів типів D1 і D2. Випускаються в таблетках, капсулах і розчинах для ін’єкцій.

  Добавки знижують дофамін

  • Галоперидол
  • Нейролептики — препарати, які зазвичай призначають хворим на шизофренію. Вони надають переважна дію на D2-рецептори (ця група якраз відповідає за емоції та інтелект).
  • Ацетилхолін та ГАМК — КУПИТИ від NOW або Dymatize Nutrition.

  Заходи безпеки під час застосування

  Зазвичай препарати дофаміну призначають у випадку важких випадків серцевої недостатності, особливо коли це поєднується з низьким загальним периферичним опором судин (ЗПОС).

  Якщо ниркова та серцева недостатність носять хронічний характер, то прийом дофаміну може тимчасово поліпшити роботу серця і нирок. Але на сьогоднішній день немає достатньо наукових даних, для утвердження що такий прийом може добре впливати на ці органи у віддаленій перспективі.

  Введення препаратів відбувається завжди внутрішньовенно! І зазвичай це відбувається в блоках інтенсивної терапії, де є можливість відразу стежити за артеріальним тиском та іншими показниками. Під час введення пильну увагу звертають на стан міокарда та рівнем наповнення кров’ю головного мозку.

  Якщо помічена порушення роботи серця, збився ритм — значить це сигнал до уповільнення або повного припинення введення препарату. Так що враховуючи все це — самому вводити дофамін я вам настійно не раджу.

  Наркотики і дофамін

  Штучно дофамін виробляється з допомогою прийому наркотичних речовин: кокаїну, нікотину та інших. Антидепресанти теж можуть володіти дофамінергічної активністю. Антипсихотичні препарати (засоби, призначені для лікування психотичних хвороб, нейролептики), навпаки, виступають блокаторами нейромедіатора.

  Прийом кокаїну і амфетаміну дуже серйозно стимулює вироблення дофамін, але блокує його зворотне захоплення. Приблизно це выглядин як на картинці нижче:

  Мозок швидко адаптується до підвищеної концентрації гормону, і стає нечутливим до нього. Надалі людині потрібні все більш серйозні дози наркотику, щоб отримати ефект.

  Більшість видів наркотиків вивільняють в організмі людини в 15 разів більше дофаміну. В статті наукового журналу «Plos Biology» за 2004 рік наводять результати досліджень в Америці, які показали, що амфетамін бере участь в стимуляції вироблення гормону у величезній кількості і впливає на його рух в організмі.

  Статистичні дані вчених також доводять, що кокаїн, героїн та інші наркотичні речовини затримують виведення дофаміну природним шляхом, тим самим збільшуючи його рівень у плазмі.

  З часом клітини мозку стають не чутливими до наркотиків, і для того, щоб отримати задоволення доза збільшується. Таким чином, людина стає залежним від хімічних препаратів, що часто призводить до невозвратимым порушень і захворювань в головному мозку.

  Збільшення концентрації дофаміну підсилює приємні ефекти кокаїну.

  Зв’язок тестостерону і дофаміну

  Між цими гормонами існує міцний зв’язок. Тестостерон задіяний у регуляції дофаміну і навпаки.

  Цікавий факт: якщо тестостерон у чоловіків знижується — і дофамін падає і навпаки. В жіночому організмі рівень дофаміну пов’язаний з виробленням окситоцину.

  Дослідження, яке було опубліковано в одному з журналів ендокринології описувало досвід на щурах. Так ось вчені створювали умова, при яких рівень дофаміну у щурів падав. При цьому було зафіксовано також падіння ГнРГ (Гонадотропін-рилізинг-гормон) на 67%. А падіння цього гормону призвело до зниження тестостерону.

  Чому так? Вся справа в тому, що ГнРГ виділяється в гіпоталамусі нашого мозку і він дає команду гіпофізу (особлива частина мозку, яка відповідає за діяльність ендокринної системи) виділити лютеїнізуючий гормон (ЛГ), який відправляє команду виділяти тестостерон в чоловічих яєчках. Ось така схема.

  ГнРГ (у гіпоталамусі) → ГІПОФІЗ → ЛГ → ТЕСТОСТЕРОН (яєчках)

  Тобто ми бачимо, що при падінні дофаміну — падає ГнРГ, а значить і тестостерон згодом!

  Якщо тестостерону в організмі мало, то м’язову масу буде неможливо набрати, погіршиться сон, буде слабке лібідо (статевий потяг), низький рівень самооцінки та інші наслідки. Цей головний чоловічий гормон сильно впливає на життя чоловіка і його поведінку, а значить — і на його досягнення в усьому!

  Якщо хочете підняти креатин природними методами — читайте тут.

  Висновки

  Давайте підведемо підсумок того, про що ми з вами говорив в цій статті, адже сказано було багато. Я виділив найпрактичніші пункти, адже багато носила теоретичний характер:

 • Дофамін необхідний для повноцінного життя цілеспрямовану людину, яка хоче розвиватися.
 • Він безпосередньо пов’язаний з нашою радістю і щастям, дуже сильно впливає на емоції і почуття задоволення.
 • Навіть під час мрій виділяється дофамін, але це нічого не дає людині. Краще щоб дофамін вироблявся від реальних дій. Тобто прагнемо до реального розвитку, а не безпідставним.
 • Ледачим не допоможе збільшення дофаміну, тому що він утворюється після того, як людина сама чогось захотів, тобто за мотивацією, а не перед нею!
 • Чим менше чутливість дофамінових рецепторів — тим більш щасливими себе відчуваємо. Знизити їх чутливість можна шляхом самообмеження в їжі, сексі, сні і проводження часу в інтернеті.
 • Дофамін є основою всіх наркостимуляторов — але ці препарати приводять до залежності.
 • Регулювати дофамін можна за допомогою препаратів. Підвищувати можна з допомогою фенілаланіну
 • Наше завдання — навчитися розвивати плюси допаміну, і пригнічувати його мінуси (серед яких невгамовне «хочу»).
 • Дофамін безпосередньо пов’язаний з тестостероном, а значить дуже важливий для чоловіків. Чим вище допамін — тим вище тестостерон. Хм, можна сказати що радість допомагає в наборі маси))).
 • Щасливий чоловік — справжній мужик, ось і весь висновок! Точно також і справжня жінка тільки тоді, коли щаслива. Це дуже важливо, друзі! Бути радісним — це необхідність!

  На цій ноті я закінчую цю статтю, тому що впевнений — ви отримали вичерпну відповідь на тему дофаміну і його ролі в нашому житті! Про інші гормони радості поговоримо пізніше. Продовження буде!

  comments powered by HyperComments

  P.S. Підписуйтесь на оновлення блогу, щоб нічого не упустити! Якщо ви хочете придбати якісь спорттовари, спортивне харчування або добавки – можете скористатися цією спеціальною сторінкою!

  Цією статтею варто поділитися