Глютамін і глютамінова кислота — що це за речовини і як їх використовувати

291

Всім знову привіт! Сьогодні поговоримо про глутамінової кислоти і глютамине. Пробували ці штуки? Саме кислоту я не пробував, але пробував глютаминчик. Хороша річ, до цих пір пам’ятаю, як я вперше купив маленьку баночку цього порошку! Смаку він не має зовсім, дуже швидко розчиняється. Річ дійсно дуже потрібна для нашого залізного спорту.

Взагалі серед культуристів дуже популярні різні добавки, які допомагають поліпшити і прискорити результати. Якщо вам цікаво, яку роль відіграє глутамінова кислота в бодібілдингу поряд з глютамином і слід це приймати, то ця стаття все вам прояснить. Погнали!

Зміст статті:

 • У чому різниця між глютамінової кислоти і глютамином?
 • Опис і функції глютамина
 • Як приймати?
 • Протипоказання
 • Міф чи ні?

У чому різниця між глютамінової кислоти і глютамином?

Для початку давайте розберемося, в чому відмінність одного від іншого. Це різні речі? Так. Але вони дуже пов’язані між собою. Щоб зрозуміти цю всю неприємну хімію, доведеться трохи вникнути в суть справи. Я розділив відмінності за категоріями, щоб було більш наочно.

 • ХІМІЧНІ ВІДМІННОСТІ. Глютамін — це амінокислота, що входить до складу білків. Він містить у собі молекулу азоту і тому порівняно з іншими складовими білка, він є найбагатшим джерелом азоту. За це його властивість, власне, і цінують у бодібілдингу. Ще цю амінокислоту називають L-глютамін. Кислота не має в собі молекули азоту.
 • ФОРМА ВИПУСКУ. Глютамін — буває в порошку, капсулах і таблетках. Кислота — в таблетках.
 • ДОЗУВАННЯ. Глютамін — 0,15-0,25 гр/кг ваги. Кислота — 10-15 гр (спортивна доза), 1 гр на добу (терапевтична доза).
 • ЦІЛІ ВПЛИВУ. Глютамін впливає на наші м’язи, кров, ЦНС (центральну нервову систему). Тому ця аминка кращий варіант якщо ми говоримо про наборі м’язової маси, підвищенні імунітету, про збільшення відновлювальних здібностей організму (більш швидка регенерація тканин). Також перешкоджає катаболізму (руйнування м’язів), перешкоджає відкладенню зайвого жиру. Кислота — прицільно впливає тільки на ЦНС. Саме тому це найкращий вибір, якщо ми говоримо про лікування депресій, психозів, епілепсії, міопатії. Тобто ця штука більше впливає на наші емоції.
 • ЯК ВОНИ ПОВ’ЯЗАНІ? Глютамінова кислота перетворюється на протеїни. Але її плюс в тому, що під час цього процесу вона приєднує до себе молекулу аміаку, тим самим виробляючи дезінтоксикацію організму. Тобто виводить з тіла аміачний шлак. Це великий плюс, особливо для бодібілдерів, які їдять дуже багато білка.
 • Ну і само собою — вони відрізняються вартістю. Спортивні добавки куди дорожче, ніж кислота в таблетках з аптеки.

  Отже, з цим розібралися. Далі ми будемо говорити про застосування в бодібілдингу цих речовин. Але так як кислота має більш емоційний напрям — далі є сенс говорити лише про глютамине. Це гідний помічник для наших м’язів.

  Опис і функції глютамина

  Глютамін – це одна з 20 основних амінокислот людини, бере участь у побудові білкових сполук. Її можна назвати умовно замінною, тобто вона може синтезуватися самостійно з інших амінокислот в організмі, але не для всіх тканин. Тому її вживання з зовнішніх джерел необхідно в ряді випадків.

  Культуристи-натурали використовують її в якості анаболика, речовини, здатного збільшувати швидкість анаболічних процесів в організмі. В результаті м’язи ростуть швидше і якісніше, мають привабливий вигляд.

  Глютамін входить в склад майже всіх білків організму, в деяких з них складаючи значну частину. Також приймає участь у синтезі інших амінокислот в м’язових тканинах. Має дуже багато функцій, виділимо основні з них:

  • Покращує діяльність центральної нервової системи, тому її часто призначають людям з неврологічними та психічними розладами.
  • Покращує пам’ять і концентрацію.
  • Запобігає виникненню порушень травної системи.
  • Збільшує швидкість метаболічних процесів.
  • Бере участь в синтезі азоту, знешкоджуючи і виводячи з організму аміак.
  • Допомагає запобігти м’язові болі у культуристів, виводячи з організму продукти розпаду.
  • Допомагає прискорити процес відновлення м’язових волокон після фізичних навантажень.
  • Підвищує імунітет і захисні функції організму, покращуючи витривалість і силові показники бодібілдера.
  • Допомагає транспортувати іони калію в клітини, підвищуючи якість роботи серця.
  • Збільшує швидкість секреції соматотропіну, гормону, що впливає на зростання м’язової маси.
  • Підвищує працездатність, виступає в ролі енергетичного палива.
  • Знижує потяг до спиртних напоїв і солодких продуктів.

  Як приймати?

  Препарати включають глютамін, випускаються в різних формах. Це можуть бути таблетки, капсули, порошки і рідкі розчини в ампулах. Глютамин В спортивному харчуванні найчастіше випускається в КАПСУЛАХ і ПОРОШКУ.

  Для бодібілдингу оптимальною одноразовою дозою є 10-15 р. Приймати його необхідно два рази на день, відповідно денна доза — 10-20 р. Коливання залежать від індивідуальних параметрів, наприклад, від віку, ваги атлета або підлоги. Якщо ви сумніваєтеся в оптимальній дозі саме для вас, проконсультуйтеся зі спортивним лікарем або вашим тренером.

  Максимальний ефект від добавки ви отримаєте, приймаючи його вранці, після пробудження, і відразу після закінчення тренування. Вам не потрібно турбуватися про взаємодію глютамина з іншими препаратами, адже він поєднується з усіма. Тому ви можете додавати його до складу протеїнових коктейлів або гейнери. Тривалість прийому може становити від місяця до півроку, без перерв.

  Необхідно так само відзначити про безглуздість збільшення рекомендованих доз препарату. Багато бодібілдери, намагаючись форсувати події, можуть думати, що чим більше, тим краще. Але це зовсім не так.

  Численними дослідженнями доведено, що засвоюється організмом н більше 8 г глютаміна за раз, а всі надлишки виводяться організмом. Тому не треба просто так переводити препарат.

  Особливу увагу на прийом слід звернути в осінньо-зимовий період, коли найбільший відсоток ймовірності підхопити який-небудь недугу. Завдяки активізації імунної роботи і захисних властивостей, глютамін допоможе уникнути інфекційних і вірусних захворювань.

  Відмінно підтримкою він стане для бодібілдерів, які переступили 40-річний рубіж, адже у них зростає потреба в глютамине і новачкам під час адаптації.

  Глютамін допомагає підтримати організм бодібілдера, що приймає стероїди. Він допоможе відновити органи після курсу якої-небудь гидоти.

  Протипоказання

  Будучи амінокислотою, синтезирующейся організмом самостійно, глутамін практично не має протипоказань і побічних ефектів. Вона добре засвоюється організмом. Але все-таки виробники попереджають про низку винятків, коли цей препарат приймати не варто:

  • Ожиріння.
  • Виразка шлунка.
  • Анемія.
  • Ниркова та печінкова недостатність.
  • Підвищена збудливість.
  • Пригнічення кровотворення кісткового мозку.

  Якщо у вас спостерігаються які-небудь з перерахованих недуг або з’явилися неприємні симптоми після застосування, слід припинити прийом добавки.

  Ви можете спробувати заповнювати потреби організму за допомогою продуктів, що є джерелами глютаміна. Серед них молочні продукти (молоко, сир), м’ясо (качки, курчат, яловичини, свинини), риба (скумбрія, форель, тріска), овочі і бобові (буряк, шпинат, зелений горошок, помідори, цибуля, морква, перець, кукурудза) і яйця.

  Міф чи ні?

  Глютамін дуже сильно цінується в світі бодібілдингу по ряду вищевказаних причин. Але це речовина також дуже часто критикують. Деякі вчені висувають гіпотези про марність даного препарату для росту і відновлення м’язів.

  А інші, такі як американський лікар Джон Онлі, пішли ще далі. Він стверджує, що глютамін шкодить сітківці ока, відповідно до проведених досліджень на щурах. Його припущення не підтвердилися, і подібного ефекту на людей виявлено не було. Але ці заяви не пройшли непомітно, багато бодібілдери, вражені отриманою інформацією, повідомляли про багатьох негативних симптомах.

  Серед них були і сильні головні болі, підвищення температури, тахікардію і сповільненість реакцій. Але всі ці реакції не були підтверджені дослідженнями. Пізніше стало ясно, що це все було роздуто ЗМІ, але багато хто досі побоюються цієї добавки.

  На захист глутаміну, ця амінокислота схвалена Всесвітньою Організацією охорони Здоров’я (ВООЗ) і активно використовується багатьма культуристами і іншими спортсменами. Попит на препарати зростає з кожним роком, і багато споживачі відзначають позитивні результати.

  Сподіваюся, ця інформація була для вас корисною і ви змогли більш ясно зрозуміти що таке глютамін, і що таке глютамінова кислота. Визначилися з тим, як глютамін допомагає в бодібілдингу. Описуйте свої відчуття і свій досвід прийому цих добавок в коментарях. А в мене все! До нових зустрічей, господа «натурали».

  comments powered by HyperComments

  P.S. Підписуйтесь на оновлення блогу, щоб нічого не упустити! Якщо ви хочете придбати якісь спорттовари, спортивне харчування або добавки – можете скористатися цією спеціальною сторінкою!

  Цією статтею варто поділитися