Бодібілдери, обережно – грижі!

9-2-2020

Людина у всьому хоче бачити красу. Красу в одязі, красу вдома, красу мови та красу нашого тіла. Хтось просто слідкує за раціоном, хтось робить легку зарядку вранці, деякі люди обожнюють йогу. А є і ті, хто прагне досягти ідеалу і навіть більше. 

Заняття професійним спортом, бодібілдінгом або силовими навантаженнями дають можливість побачити на що здатне наше тіло. Кожен м’яз стає як у медичному підручнику або спортивному журналі. 

Добре, якщо ви йдете до своєї мети під пильним наглядом кваліфікованого тренера. У такому випадку вправи підбираються індивідуально, слідкується техніка їх виконання, навантаження є помірним. Так людина отримує і красу і здоров’я.

Але існують і інші випадки: некваліфіковані тренера, вправи за неякісними відео з інтернету, надмірне навантаження, що за думкою людини швидше приведе до бажаного результату. А приводять такі ситуації, на жаль, не до краси, а до лікаря.

Травми та поява гриж дуже розповсюджена ситуація для людей, що займаються спортом. Вони виникають як у жінок, так і у чоловіків. Зазвичай виною є силові вправи та велика кількість їх повторень.

Серед гриж живота лідирують пахові та стегнові, грижі білої лінії живота. 

У тренованих людей вони виникають через надмірні силові навантаження, піднімання великої ваги. А у новачків, навпаки, через слабкість м’язів, високий тиск у черевній порожнині під час вправ (може бути викликаний надмірними навантаженнями, неправильним диханням під час вправ або затримкою дихання).

Симптоми гриж:

  • поява випинань на передній стінці живота або пахової області;
  • поява випинань, що змінюють свій розмір та форму під час тренування;
  • біль у місці випинання, що посилюється під час фізичних навантажень.

Хто має більший ризик виникнення гриж?

  • люди із обтяженою спадковістю (в родині є випадки появи гриж);
  • жінки, що мали тривалі, ускладнені пологи або пологи у віці старше 35 років;
  • люди, що мають супутні захворювання із порушенням обміну (цукровий діабет, атеросклероз, системні аутоімунні хвороби);
  • люди, що мали операції на черевній порожнині або органах малого тазу;
  • спортсмени, що піднімають штангу, роблять вправи на силових тренажерах, вправи із різким збільшенням тиску у черевній порожнині, велику кількість повторів скручувань.

Важливо пам’ятати, що при появі перших ознак грижі, слід обов’язково звернутися до лікаря! Грижі не зникають самостійно навіть після припинення тренувань. Грижі потребують хірургічного лікування

Якщо не лікувати грижу, її розміри з часом можуть збільшитися, у грижовий мішок потрапляють органи черевної порожнини або малого тазу (частина кишківника, стінка сечового міхура та ін.). Особливу небезпеку являє защемлення грижі, що може призвести до некрозу тканин та внутрішніх органів. 

Джерела:

1. В. С. Заремба та ін. // Лікування неускладнених гриж передньої черевної стінки, Львівський медичний часопис, №3 (17), стор.51-53.

2. Методичні рекомендації хірурга Олександра Карпенко (https://karpenko.surgery/ru/obshaya-hirurgiya/gernioplastika-udalenie-grizhi-zhivota/)

3. В.В. Грубнік // Пластика вентральних гриж з відновленням функції черевної стінки, Львівський медичний часопис, №3 (15), стор.112-115.